AB Yunanistan'ı sıkı denetime aldı

Ekonomik krizle mücadele eden AB üyesi Yunanistan'a birlikten sıkı kontrol geliyor.

AB Yunanistan'ı sıkı denetime aldı

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Geçen yıl yaşanan ekonomik kriz Yunanistan'ı iflasın eşiğine getirdi. Avrupa Birliği Yunanistan'ın tasarruf tedbirlerini ve tüketim vergilerini daha fazla arttırmasını istiyor ve bunun için Yunanistan'a yoğun baskı yapıyor. AB parabirliği komiseri Almunia bugün Yunanistan'a uygulanacak tasarruf planlarını açıkladı.

Yunanistan'a maddi yardımı reddeden Alman hükümeti mali yardımın para birliğini tehlikeye düşüreceğini düşünüyor. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunan hükümetinin ağır tasarruf tedbirleri almak zorunda olduğunu belirtti. Alman hükümetinin koalisyon ortağı Liberal Parti FDP'den Avrupa Parlamento milletvekili Wolf Klinz de aynı şekilde düşündüğünü ifade ederek, Euro bölgesinin Yunanlılara parasal yardım yapmasının diğer ülkelere de kötü örnek olacağını, Portekiz, İspanya veya İtalya'nın bile mali kriz yaşadıklarında aynı şekilde mali yardım isteyeceklerini iddia etti.

Yunan devletinin toplam borcu şu anda gayri safi milli gelirinin yüzde 13'ünü teşkil ediyor. Finans piyasaları AB'nin yardımına rağmen Yunanistan'ın iflasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorlar. Uzmanlar bu durumun öncelikle Yunanistan'ın kendi sorunu olduğunu, ancak Luxemburg başbakanı ve Euro Grup başkanı Claude Juncker'in dediği gibi problemin boyutlarının tüm Avrupa Birliği Euro bölgesini ilgilendirdiğini kaydettiler.

Bu yüzden Brüksel tasarruf konusunda Yunanistan hükümetine güvenmiyor, Yunanistan'ın dizginlerini sıkı bir şekilde elinde tutarak, hükümetten bütçe ayarlamaları konusunda periyodik olarak rapor istiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35