Abbas: Geçici devlet istemiyoruz

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "geçici sınırlarla kurulacak bir Filistin devletini asla kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas: Geçici devlet istemiyoruz

El Fetih örgütünün kuruluşunun 42. yıl dönümü törenleri çerçevesinde Ramallah'ta toplanan Filistinlilere hitap eden Abbas, Filistinli gruplar arasındaki çatışmalara değindi ve Filistin'in tek ve güçlü bir iktidara ihtiyacı olduğunu söyledi.

"Geçici sınırlarla kurulacak bir Filistin devletini kabul etmeyeceğiz" diyen Abbas, Filistin'e uygulanan ambargolarla ilgili olarak da, Filistinlilerin seçimlerinden dolayı cezalandırılmaması gerektiğinin altını çizerek, "Ancak, demokratik bir seçimle iş başına gelenlerin de işlerini nasıl yürüteceklerini bilmeleri gerekiyor" dedi.

Bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını desteklediğini, ancak böyle bir hükümetin kurulamaması halinde seçimlere gitmeye kararlı olduğunu anlatan Filistin Devlet Başkanı, "Bundan hoşlanmayanların, şiddete ve silaha başvurarak değil, yasal sistem içinde çare aramaları gerektiğini" belirtti.

Kardeşlerinize de ateş açmak yasaktır

Filistin'de iç çatışmalara izin vermeyeceğini kaydeden Abbas, kendisi için önceliğin ulusal birliğin sağlanması ve iç çatışmaları engellemek olduğunu belirtirken, "Filistin kanı, kırmızı hattır" diye konuştu.

Abbas'ın konuşmasını ellerinde sarı El Fetih bayrakları, Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat ve Mahmud Abbas'ın resimleriyle dinleyen ve sık sık hava ateş açan El Fetihlileri, "ateş açmamaları" yönünde uyaran Abbas, "Kardeşlerinize de ateş açmak yasaktır" diyerek, Hamas ile çatışmadan kaçınmaları mesajını verdi.

Devlet Başkanlığı sarayı Mukata'da toplanan kalabalık, sık sık Abbas'a destek veren, Hamas ve İran'ı yeren sloganlar attı.

Öte yandan, İsrail parlamentosunun Arap milletvekillerinden Ahmed Tibi de El Fetih'in kutlama gösterilerine katılarak bir konuşma yaptı.

Ahmed Tibi, "tüm Filistin toprakları özgürlüğünü kazanıncaya, 1967'de işgal edilen tüm topraklar üzerinde bir Filistin devleti kuruluncaya kadar Filistin mücadelesinin süreceğini" vurguladı.

Konuşmasında İsrail'e de eleştiriler yönelten Tibi, öldürülen çocuk ve kadınlara değinirken, "Onlar için, 'terörist' dediler. Filistinli çocukları, kadınları, yaşlıları, Filistin'in özgürlüğü ve bağımsızlığı kavramını önlemek amacıyla yok etmek istiyorlar" diye konuştu.

Tibi, El Fetih'i de "Filistin devriminin öncüsü ve lideri" olarak nitelendirdi, Filistinli gruplara da aralarındaki çatışmalara son verme ve İsrail'e karşı direnme çağrısında bulundu. Tibi, "Ulusal birlik işgale karşı mücadelenin tek garantisidir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?