banner39

Abbas, Hamas'a mektup gönderdi

Mahmut Abbas'ın HAMAS yönetimine barışı yeniden sağlanması için mektup gönderdiği iddia edildi.

Arşiv 16.06.2010, 13:30 16.06.2010, 13:30
Abbas, Hamas'a mektup gönderdi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistinliler arasında birliğin yeniden sağlanması amacıyla Hamas yönetimine bir mektup gönderdiği bildirildi.

El Fetih Merkez Komitesi üyelerinden Azzam El Ahmed, Abbas'ın Hamas'a gönderdiği mektubun, El Fetih ile Hamas arasında barışın sağlanması ve Hamas'ın Mısır'ın hazırladığı birlik anlaşmasını imzalaması talebini içerdiğini açıkladı. 

El Ahmed, Abbas'ın mektubu, geçen hafta Amman'da görüştüğü, Gazze'deki Ablukaya Karşı Halk Komitesi Başkanı olan Filistinli bağımsız milletvekili Cemal Hudari aracılığıyla ilettiğini, Hamas'tan henüz herhangi bir cevap gelmediğini söyledi. Türkiye'nin Filistinliler arasında birliğin sağlanması yönündeki çabalarından da memnun olduklarını kaydeden Azzam El Ahmed, Batı Şeria'da ertelenen yerel seçimlerle ilgili olarak da, Hamas ve İslami Cihad'ın seçimlere katılmayacaklarını açıklamasından sonra, kendisinin de seçimlerin yapılmasına olumlu bakmadığını ifade etti. 

Abbas'ın El Fetih'in de seçimlerin ertelenmesine karşı çıkmamasını istediğini kaydeden El Ahmed, El Fetih içinde adaylarla ilgili uzlaşmazlıklar olduğu iddialarını yalanlayarak, seçimlerin ertelendiğinin duyurulduğu gün, El Fetih'in adaylarının yüzde 90'ını Merkez Seçim Komisyonuna iletmiş olduklarını belirtti.

TÜRKİYE'NİN GÖZETİMİNDE SEÇİM 

Bu arada, Filistin basını, El Fetih'in Filistin'deki seçimlerin Türkiye'nin gözetimi altında yapılmasını önerdiğini yazdı. Filistin basınının İngiltere'de Arapça yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesine dayanarak verdiği haberde, El Fetih'in Ankara'ya, Filistinliler arasında uzlaşmazlık giderildikten sonra devlet başkanlığı ve genel seçimlerin Türkiye'nin gözetimi altında yapılmasını önerdiği belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?