banner39

Abbas, Hamas'ın seçim hakkını elinden alacak

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Hamas'ın seçimlere girmemesi için yeni yasalar çıkarmayı düşünüyor.

Arşiv 16.08.2007, 08:10 16.08.2007, 11:38
Abbas, Hamas'ın seçim hakkını elinden alacak

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın seçim yasasında bazı değişiklikler yapmayı değerlendirdiği bildirildi.

Filistin yetkilileri düşünülen değişikliklerin Hamas'ın seçimlere katılmasını önleyebileceğini söyledi.

Mahmud Abbas'a yakın yetkililer, tartışılan seçeneklerden birinin, Filistin yasalarını ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün daha önce imzaladığı anlaşmaları reddeden adayların, seçimlere katılmasını engellemek olacağını belirtti.

Anlaşmalar İsrail'in tanınmasını da öngörüyor, Hamas ısrarla bunu reddediyor. Filistin Kurtuluş Örgütü ise Hamas dışında hemen hemen tüm Filistinli grupları çatısı altında toplayan ve geçmişte İsrail'le çeşitli barış anlaşmaları imzalayan şemsiye örgüt.

Hamas daha önce mevcut meclisin görev süresinin dolacağı 2010'dan önce yapılacak bir seçimi boykot edeceğini açıklamıştı. Grup geçen yılın Ocak ayında yapılan seçimlerde 132 üyeli Filistin Parlamentosu'nda 76 sandalye kazanmıştı.

Seçim zaferi sonrası Hamas'ın kurduğu hükümet, Batı'nın mali yaptırımlarına maruz kalmıştı. Filistinlilerin bu yıl kurdukları ulusal birlik hükümetiyse Haziran ayında Devlet Başkanı Mahmut Abbas tarafından feshedilmişti.

Halen Hamas Gazze Şeridi'nin kontrolünü elinde bulunduruyor. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın emriyle Batı Şeria'nın Ramallah kentinde kurulan hükümetin başındaysa eski maliye bakanı Selam Feyyad var.

Hamas ise bu hükümeti tanımıyor.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?