banner39

Abbas: İki devletli çözüm ümidi giderek zayıflıyor

Filistin lideri Mahmud Abbas, "İki devletli çözümde umudumu koruyacağım ama ne zamana kadar bunu yapabilirim bilmiyorum'' dedi.

Arşiv 11.06.2010, 03:55 11.06.2010, 07:39
Abbas: İki devletli çözüm ümidi giderek zayıflıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Orta Doğu sorununda iki devletli bir çözüm için umutların aşınmaya başladığını söyledi.

Washington'daki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde konferans veren Abbas, ''Korkarım ki İsrail ile yan yana barış ve güvenlik içinde bir Filistin devletinin yaşaması konsepti aşınmaya başlıyor. Umudumu koruyacağım ama ne zamana kadar bunu yapabilirim bilmiyorum'' diye konuştu.

''Dünya, bizim bir çözüme varabileceğimize inanmamaya ve güvenmemeye başlıyor'' ifadesini kullanan Abbas, Batı Şeria'da ''tek devletli'' bir çözüm çağrısı içeren sloganların belirmekte olduğuna işaret ederek, ''Bu, bizim de İsrail'in de kabul edemeyeceği bir şey'' dedi.

Beyaz Saray'da dün biraraya geldiği ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemileri filosuna saldırısı ve Gazze'ye uyguladığı ablukayı da konuştuklarını bildiren Abbas, Başkan Obama'dan, İsrail'in gemilere baskını hakkında uluslararası bir soruşturma yürütülmesine destek vermesini istediğini söyledi.

Olaya dair soruşturmanın İsrail'e bırakılmaması, uluslararası nitelikte olması gerektiğini vurgulayan Abbas, İsrail'in, kimseyi öldürme niyeti taşımayan masum insanlara saldırmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Abbas, İsrail'in ''adil olmayan'' ablukasının da artık kesin olarak sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmede, ABD'nin Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell'ın arabuluculuğunda yürütülen dolaylı görüşmelerden doğrudan görüşmelere ne zaman geçileceği konusunu da ele aldıklarını aktaran Abbas, iki tarafın kilit noktalarda ortak zemin bulabilmesi halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile doğrudan görüşmelere geçmeye hazır olduğunu ifade etti.

Abbas, ''iki başlangıç konusu olarak, sınır ve güvenlik konularında bir çözüme varmayı arzuladıklarını'' belirtti.

Filistin tarafının, bu konulardaki pozisyonlarını, Netanyahu ile ele alması için Mitchell'a ilettiğini kaydeden Abbas, Netanyahu'nun, daha önceki İsrail hükümetlerince onaylanan altyapıyı kabul etmesi halinde, kalan konuları tamamlamak için doğrudan görüşmeleri başlatabileceklerini söyledi.

Abbas, ''Diğer konuları da unutmamalıyız. Nihai statü konuları; yerleşimler, mülteciler, Kudüs, su ve yeni eklediğimiz bir madde olan, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular'' diye konuştu.

Netanyahu'yu bu süreçte ''sessiz'' kaldığı gerekçesiyle eleştiren ve konuya ''daha ciddiyetle'' eğilmesini istediklerini ifade eden Abbas, ABD Başkanı Obama'nın, görüşmelerde yıl sonuna kadar ilerleme işaretlerinin görüleceğinden umutlu olduğunu söylediğini de bildirdi.
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?