banner39

Abbas ile Olmert tekrar bir araya geldi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs'te yeniden bir araya geldi.

Arşiv 28.08.2007, 12:52 28.08.2007, 19:22
Abbas ile Olmert tekrar bir araya geldi


Abbas, Olmert'in resmi konutuna saat 12.00 sularında konvoyla geldi. Görüşme basına kapalı yapılıyor.

Abbas, görüşme öncesinde Filistin basınına yaptığı açıklamada, Olmert ile görüşmesinde geçişler, güvenlik duvarları, ekonomi, 54 bin kimliği olmayan vatandaşın durumu gibi, Filistinlilerin gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak önlemlerin üzerinde duracağını belirtti.

Mahmud Abbas, ABD Başkanı George Bush tarafından önerilen uluslararası barış konferansına ilişkin olarak da üç sorusu bulunduğunu ve bunlara hiçbir yanıt alamadığını belirtti. Bu soruları, konferansın ne zaman yapılacağı, konferansa kimlerin katılacağı, içeriğinin ne olacağı olarak sıralayan Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile telefonda görüştüğünü ve Rice'a da bu soruları yönelttiğini, ancak yanıt alamadığını ifade etti.

Photo

Arap barış planının harekete geçirilmesi için ilgili tüm tarafların toplantıya katılmasını istediklerini belirten Abbas, bazılarının, uluslararası konferans ilkelerinin açıklanması gerektiğini ifade ettiğini hatırlattı.

Photo

Abbas, "Ancak nihai statüyle ilgili konuları pratik olarak çözecekse, konferansı memnunlukla karşılayıp katılacağız" dedi.

Abbas ve Olmert, en son Ağustos başında, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Eriha'da toplantı yapmış ve Filistin devletinin mümkün olduğunca kısa sürede kurulmasına yönelik konuları ele almışlardı.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?