banner15

Abbas: İstifa Edebilirim

Filistin Lideri Mahmud Abbas, Hamas iktidarında etkisiz bir konuma itilmesi halinde istifa edeceğini açıkladı. Hamas'ın başbakan adayı İsmail Heniye, "Eğer Filistinlilerin devlete sahip olma hakkını tescil eder ve tüm haklarını geri vereceğini ilan eder

Abbas: İstifa Edebilirim

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Hamas iktidarında etkisiz bir konuma itilmesi halinde istifa edeceğini söyledi. Abbas, İngiliz ITV televizyonuna demecinde "Görevimi yerine getiremeyecek bir noktaya gelebilirim" dedi. 25 Ocak'ta yapılan Filistin parlamento seçimlerinde Hamas, Abbas'ın liderliğindeki El Fetih partisini yenilgiye uğratarak Meclis'te çoğunluğu elde etmişti. Hamas'ın şiddetten vazgeçmesini ve İsrail'i tanıması gerektiğini söyleyen Abbas, mülakatında barış görüşmelerinde etkisiz kalması halinde istifa edeceğini belirtti. Mahmud Abbas, "İnandıklarımı yapamazsam bu koltukta oturmaya devam edemem" diye konuştu.

“Filistinlilerin hakları verilsin İsrail’i tanıyalım”

Abbas, Yaser Arafat'ın ölümünden sonra Ocak 2005'te 4 yıllığına Filistin Yönetimi Başkanlığı'na seçilmişti. Hamas'ın başbakan adayı İsmail Heniye'nin iki hafta içinde hükümet kurma çalışmalarını tamamlaması bekleniyor. Heniye, ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesine verdiği demeçte, bazı koşullarla İsrail'i tanıyabileceklerini söyledi. İsmail Heniye, "Eğer Filistinlilerin devlete sahip olma hakkını tescil eder ve tüm haklarını geri vereceğini ilan ederse İsrail'i tanıyabiliriz" dedi.

Hamas, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin devam etmesi nedeniyle silahlı mücadeleyi meşru bir hak olarak görüyor. İsrail ise, Hamas'ın içinde yer alacağı bir hükümeti muhatap almayacağını söylüyor. İsrail yönetimi, Hamas iktidarına baskı oluşturmak amacıyla geçen hafta, Filistinlilere yönelik bir dizi yaptırım kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48