banner39

Abbas Merkel ile biraraya geldi

Avrupa gezisine çıkan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas Merkel ile biraraya geldi

Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel Filistinlilerden hiç vakit kaybedilmeden kaçırılan İsrailli asker Gilad Schalit’in serbest bırakılmasını talep etti. Merkel, Tutuklu değişimi süreci sayesinde devletler arasında bir güven oluşumunun da başlangıcının sağlanmış olacağını söyledi.

 

Merkel, dünkü görüşme sonrasında, ‘Filistin yönetimi, illegal silah ticaretinin önüne geçmeli ve İsrail’e yönelik fırlatılan Kassam roketlerini durdurmalıdır’ şeklinde açıklamada bulundu.

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözlerine göre, Schalit olayı mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir. Ancak Abbas konuşmasında, 10.000'den fazla Filistinlinin İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunduğuna işaret ederek, ‘biz Filistinli mahkûmların özgürlüğünü talep ediyoruz’ dedi.

 

Schalit, 2006 Haziran ayı sonlarında İsrail sınırları içindeki bir bölgeden Filistinli bir grup tarafından kaçırılmıştı. 20 yaşındaki İsrailli kaçırılma saldırısı sırasında yaralanmış ve kısa bir süre öncesine kadar Gazze Şeridi’nde bir üniversitede tutuklu olarak saklanılmıştı. Kaçırılan asker için yapılan birçok kurtarma saldırısıysa başarısızlıkla sonuçlandı. İsrail yönetimiyse dolaylı şekilde, kaçırılan askerin serbest bırakılması halinde Filistinli tutukluların da belli bir süre zarfında serbest bırakılacaklarının sinyalini vermişti.

 

Alman İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) başı Ernst Uhrlau uzun süredir Lübnan’a kaçırılan iki İsrail askerinin serbest bırakılması için çaba sarfediyor. İsrail yönetimi ayrıca kısa süre önce Alman hükümetinden on yıl önce Suriye’de kaybolan bir askeri görevlisinin bulunması amacıyla yardımda bulunmasını da rica etmişti.

 

Almanya Şansölyesi ve aynı zamanda Avrupa Konseyi dönem başkanı Merkel, bir buçuk saatlik Abbas’la görüşmesi sonrasında, Yakındoğu Barış Süreci’nin hedefi olan iki devletli bir çözüm amacının devam ettiğini, bunun gerçekleşmesi sayesinde de İsrail’in güvenli bir yaşamının olacağını, ayrıca barış içinde ve ekonomik olarak geleceğe güvenle bakan Filistin umudunun da sağlanacağını vurguladı. Berlin’in, Abbas’ın grubu Fatah ile İslamcı Hamas’ın ortaklaşa kurdukları birlik hükümetinden beklentisi: İsrail’in varolma hakkının tanınmasının sürmesi, şiddetten vazgeçilmesi ve FKÖ ile İsrail arasında daha önceden yapılan anlaşmalara sadık kalınması şeklinde belirtildi.

 

Abbas da ‘sekiz dokuz aydır Filistin halkı acı çekiyor’ diyerek, Filistin’e uygulanan haksız boykotun kaldırılmasını istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’le Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın Perşembe akşamı yaptıkları görüşmede Yakındoğu Quartet’inin ( Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya ve Almanya) beklentileri vurgulandı ve İsrail’in var olma hakkı ve diğer şartlar yerine getirilmeden iki devletli çözüm konusunda bir yol bulmanın mümkün olmadığı hatırlatıldı.

 

Daha önce Londra’yı ziyaret eden Abbas bugün de Berlin’den Paris’e geçecek.

 

Kaynak:   http://www.fr-online.de

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?