banner39

Abbas Ramallah saldırısını kınadı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Ramallah'ta işlediği katliamı kınadı. Ramallah'ta 4 Filistinli hayatını kaybetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas Ramallah saldırısını kınadı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ordusu'nun Ramallah'ta 4 Filistinli'nin Ölümü 20'unun da yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının, İsrail'in barış çağrılarının sahte olduğunu ispat ettiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Şarm El Şeyh'te Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Ortadoğu barışıyla ilgili görüşmeleri esnasında İsrail Ordusu'nun Ramallah'a düzenlediği saldırı ile ilgili bir bildiri yayınlayan Filistin Devlet Başkanı Abbas, "İsrail Ordusu'nun düzenlediği bu saldırı, İsrail'in barış çağrılarının sahte olduğunun ispatıdır. Filistin halkı uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler'e ve Ortadoğu Barış Görüşmeleri Dörtlüsü'ne Ortadoğu'da istikrar ve barışı torpilleyen İsrail'in bu saldırılarını önlemesi için çağrıda bulunuyor" dedi.

İsrail ordusu askerlerinin, akşama doğru Filistin'in Batı Şeria'daki merkezi Ramallah'ta düzenlediği saldırıda 4 Filistinli yaşamını yitirdi. Askerlerin, 20 dolayında jip ve buldozerlerle sardıkları Ramallah'ın ana meydanı El Menara'da düzenledikleri saldırıda, yaralananların sayısının da 30'a yaklaştığı bildirildi.

Olmert ve Mübarek'ten 'gergin' açıklama

Mısır'ın Şarm El Şeyh beldesinde, Ortadoğu barışıyla ilgili konuları görüşen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ortak bir basın açıklaması yaptı.

Gergin bir havada geçtiği belirtilen basın toplantısında, Hüsnü Mübarek'in, Ehud Olmert'e, İsrail'in barış görüşmeleri için koşullar öne sürmemesi ve Gazze'deki militan grupların roket saldırılarılarına karşın barış için müzakerelere katılmaları gerektiğini söylediği belirtildi.

Olmert'in ise, Filistin'e silah ve para kaçırılmasıyla ilgili olarak Mısır'ın daha kesin bir tavır alması isteğini ilettiği kaydedildi. Mübarek, Mısır yasalarının para transferine izin verdiğini, silah kaçakçılığına engel olmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Zirvenin, İsrail'in Ramallah'a düzenlediği saldırı nedeniyle gergin geçtiği, saldırıyı sert biçimde kınayan Mübarek'in, bu konudaki tepkisini Olmert'e ilettiği belirtiliyor.

Mübarek, basın toplantısında da Başbakan'a Ramallah'ta olanlarla ilgili kızgınlıklarını dile getirdiğini belirtirken Olmert, saldırının gerekli olduğunu, ancak sivillerin yaralanması nedeniyle üzgün olduklarını kaydetti.

Olmert, Mübarek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah'ın katılacağı bir zirveyi kabul edip etmediği sorusu üzerine, bu liderlerle geçen haftalarda zaten biraraya geldiğini söyledi.

İsrail Başbakanı, ''Elbette her buluşma, bağları güçlendirme, atmosferi geliştirme ve Filistin ile aramızda ciddi ve sorumlu bir müzakere ortamı yaratma konusunda yararlı olabilir'' diye konuştu.

Olmert'in, ''Filistin kabinesinde Hamas'ın varlığının müzakereler için engel oluşturduğu'' sözleri üzerine Mübarek, Olmert'e dönerek, ''Öyleyse, Filistin yönetimiyle deneyin. Bununla ilgili tek yetkili onlar'' diye yanıt verdi.

Filistinlilerin roket saldırılarının, İsrail'in hassas ateşkesi bozmasına neden olduğunu belirten Mübarek, ''Şu Kassam roketleri. Onları hergün fırlatıyorlar. Barış sürecini, 1 ya da 2 kişi roket fırlatıyor diye durduracak mıyız? Barış sürecine bağlı kalmak zorundayız'' dedi.

Hamas ve El Fetih çatışması

Resim

El Fetih ve Hamas'ın üyeleri arasında, son dönemlerin en şiddetli çatışmaları yaşanıyor. Gazze Şeridi'nde son birkaç gündür öldürme, yaralama ve adam kaçırmalarının ardından gerilen tansiyon, bu akşam saatlerinde bölgenin kuzeyindeki Beyt Lahiya ve Cebaliye bölgelerini savaş alanına çevirdi. Çatışma bölgelerinden, kuzeydeki ve Gazze'deki hastanelere ambulanslarla ölü ve yaralıların taşınması sürerken, ölü sayısı ''onlarca'' olarak ifade edildi. Yaralıların sayısı da henüz bilinmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?