banner39

Abbas, uluslararası konferans istedi

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail-Filistin sorunu için uluslararası konferans istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas, uluslararası konferans istedi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail-Filistin sorunuyla ilgili bir uluslararası konferans düzenlenmesini istedi.
Abbas, BM Genel Kurulunda "Filistin Halkıyla Dayanışma Günü" dolayısıyla düzenlenen toplantıya gönderdiği mesajda, önemli konulara çözüm getirmek üzere toplanacak bu uluslararası konferansta alınabilecek kararların Ortadoğu Dörtlüsü olarak bilinen BM, ABD, AB ve Rusya'nın "dürüst bir arabuluculuk ve garantörlük rolü" oynamalarıyla uygulanabileceğini söyledi.

Ortadoğu Dörtlüsü'nün bu amaca ulaşmak için gerekli mekanizmaları kurması gerektiğini de kaydeden Abbas, Filistin'in BM Temsilcisi Riyad Mansur tarafından okunan mesajında, İsrail'in Gazze'de 5 aydır devam eden operasyonlarında 510 Filistinlinin öldüğünü, Eylül 2000'den bu yana bölgede ölen Filistinlilerin sayısının 4 bin 300'e çıktığını ve bu sayının üçte birinin çocuk olduğunu vurguladı.

Abbas, "Kapsamlı ve karşılıklı bir ateşkes için İsrail'i bölgedeki saldırgan askeri faaliyetlerini durdurmaya çağırıyoruz. Bu, iki taraf arasında görüşmelerin başlaması ve soruna adil bir çözüm bulunması için gerekli ortamı hazırlayacaktır" diye konuştu.

Mahmud Abbas mesajında, "Filistin topraklarının işgali sonsuza dek devam edemez. Artık akan kanı durdurma, nefret ve düşmanlıkları bir tarafa bırakma zamanı geldi" dedi.

Filistin lideri, İsrail-Filistin sorununa taraflar arasında daha önceden imzalanan anlaşmalara, yol haritasına ve yan yana iki devlet kurulması fikrine dayalı adil bir çözüm getirilmesinin ancak uluslararası toplumun bu sürece katılmasıyla mümkün olacağını belirtti.

"Çektiğimiz bunca sıkıntıya karşın ellerimizi barışa uzattık" diyen Abbas, İsrail'in Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Ürdün Vadisi'nin önemli kısımlarını kontrol altında tutma hevesinin iki devlet esasına dayanan çözümü baltaladığını ve Ortadoğu'yu daha fazla şiddete ve kaosa sürüklediğini kaydetti. Abbas, İsrail'in uluslararası konferansa ve BM'nin bu çerçevedeki rolüne karşı çıkması durumunda Filistinlilerin BM Genel Kurulundan bu yönde bir karar çıkarma yoluna gideceklerini bildirdi.

Annan halklar acı istemiyor

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da toplantıda yaptığı konuşmada, Gazze'de bir süredir devam eden ateşkesin bölgede sakin bir döneme girilmesi konusunda umutlar doğurduğunu söyledi. Annan, "Filistinli ve İsraillilerin çoğunluğu barış istiyor ve ben inanıyorum ki her iki tarafın da liderleri, insanlarını bu acı ve şüpheyle geçen yıllardan çekip kurtulmak istiyor" dedi. BM Genel Sekreteri, İsrail ve Filistinlilerin bu kötü durumdan kurtulma yükümlülüğünü esas olarak kendilerinin taşıdığını, ancak uluslararası toplumun da çözüme ulaşma yolunda sorumluluktan kaçamayacağını vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?