Abbas ve Meşal Şam'da buluştu

Şam'ın arabuluculuk girişimi sonuç verdi. Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Halid Meşal ile Şam'da biraraya geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas ve Meşal Şam'da buluştu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas örgütünün siyasi büro şefi Halid Meşal, Suriyeli yetkililerin arabuluculuk girişimleriyle bu akşam Şam'da bir görüşme yaptı. Filistinli görüşmeci Saib Erekat, Filistin yönetimimin ulusal birlik hükümetinin kurulması için gereken çabayı göstereceğini söyledi.

Suriye'yi ziyaret eden Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'a eşlik eden Erakat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Abbas'ın Hamas hareketi lideri Halid Meşal ile bir araya geldiğini ifade etti. Erakat, "İsrail'in işgal altındaki Arap topraklarından 4 Haziran 1967 sınırlarına çekilmesini sağlayacak barış eylemi için çaba gösteriyoruz. Bu bizim kapsamlı barışın sağlanmasına çalıştığımız anlamına gelir. Başkan Abbas, Beşar Esad'la Filistin iç sorunlarını görüştü. Başkan Esad, Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulması ve iç çatışmanın önlenmesi için bize yardımcı olmak için çaba göstereceğini ifade etti. Biz de Filistin halkına uygulanan ambargonun kaldırılmasını sağlayacak ulusal birlik hükümetinin kurulması için gereken çabayı gösteriyoruz. Bu akşam Mahmud Abbas ve Hamas lideri Halid Meşal arasında bir toplantı düzenlendi. İç çatışma, bizim için kırmızı çizgidir"

İran güvenlik şefi Esad ile görüştü

İran'ın nükleer başmüzakerecisi ve Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın mesajını iletmek üzere bugün Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile biraraya geldi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yayınlanan habere göre, Ahmedinecad'ın mesajında 'bölgedeki durum ve ortak kaygılara ilişkin meseleler' yer alıyor. İran televizyonu ise Laricani'nin Suriyeli yetkililerle Lübnan ve Filistin'deki gelişmeleri müzakere edeceğini bildirdi.

İran ve Suriye, Batı tarafından Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütü ve Filistin'de iktidar olan Hamas'a aktif destek vererek Ortadoğu'da istikrarı bozmaya çalışmakla suçlanıyor. İki ülke ayrıca, Irak'taki direniş eylemlerine yardım etmekle de itham ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?