banner39

Abbas ve Olmert tekrar bir araya geliyor

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin lideri Mahmud Abbas, 19 Şubat'ta Kudüs'te yeniden bir araya gelecekler.

Arşiv 17.02.2008, 11:24 17.02.2008, 19:27
Abbas ve Olmert tekrar bir araya geliyor


İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasındaki ikili görüşmelerin yenisi, 19 Şubat Salı günü Kudüs'te yapılacak.

Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat, Abbas ve Olmert'in, ABD'nin desteklediği barış görüşmelerini ileriye götürme çerçevesinde bir araya geleceklerini bildirdi.

İsrail radyosu da iki lider arasında, kilit konulardaki görüşmelere ilişkin toplantının bu hafta sonuna kadar yapılabileceğini belirtti, ancak zaman vermedi.

İsrail ve Filistinli görüşmeci taraflar, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tzipi Livni ile Ahmed Kurey, Kudüs konusunun da toplantılarda diğer konularla birlikte ele alınmasından yana görüş belirtmişlerdi. Ancak Şas partisinin, Kudüs'ün görüşmelerde gündeme gelmesi halinde koalisyondan çekileceği yolundaki tehditleri nedeniyle İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Kudüs'ün, görüşmelerde ele alınacak en son konu olacağını bildirmişti.

Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat, iki tarafın Kudüs konusunda birbirine yaklaştıkları konusundaki bilgileri doğrulamadı, "Devam eden görüşmeler var, ancak gelişme sözcüğünü kullanmayacağım" demekle yetindi.

MA'ARİV: LİVNİ, RİCE'A GAZZE'DE GENİŞ ÇAPLI BİR OPERASYONA HAZIR OLDUKLARINI SÖYLEDİ

Öte yandan İsrail'de İbranice yayımlanan Ma'ariv gazetesi, Washington'a kısa bir çalışma ziyaretinde bulunan Dışişleri Bakanı Livni'nin, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinde, "İsrail'in Gazze'de geniş çaplı bir operasyona hazır olduğunu söylediğini" öne sürdü.

Gazetenin haberine göre, Livni, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Abbas ile sürdürülen barış görüşmelerinin, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militan grupların Kassam saldırıları sona ermeden bir başarı sağlamayacağını anlattı ve "İsrail, sınırlarında terörist bir devletin tesis edilmesine izin vermeyecek" diye konuştu.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?