banner39

Abbas ve Rice yine birarada

Görüşme sonrasında, Abbas, Hamas'a yüklenirken, Rice ateşkesin sürekli olmasını temenni etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas ve Rice yine birarada

Filistin lideri Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden, Ürdün sınırındaki Eriha'da bir araya geldi. Abbas ve Rice, kısa bir süre görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenlediler. Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin halkının son 8-9 aydır uluslararası ambargo altında olduğuna, maaşlarının ödenmediğine ve zor günler geçirdiğine işaret etti. Hamas hükümetinin İsrail'i ve uluslararası anlaşmaları tanımaması, şiddete son vermeyi kabul etmemesi nedeniyle içine girilen zor durum karşısında, El Fetih'in koalisyon hükümeti görüşmelerine gittiğini belirten Abbas, "Ne yazık ki ulusal birlik hükümeti görüşmeleri tıkanmıştır. Bir anlaşmaya varamadık" diye konuştu.

Filistin Devlet Başkanı olarak, yeni hükümeti Hamas ya da El Fetih'ten birinin kurması üzerinde durmadığını, kişileri tartışmadıklarını belirten Abbas, önemli olanın ambargonun ortadan kaldırılması olduğunu ve bunu sağlayacak yollar bulunduğunu kaydetti.

Abbas, önümüzdeki günlerde Filistin Kurtuluş Örgütü üst yönetimi ile bir araya gelerek, yeni hükümetin oluşturulması seçenekleri üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklarını da ifade etti. Abbas, Filistin'de iç karışıklıklara değinirken de kesinlikle bir iç savaşın olmasına müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi.

Filistinli direnişçilerce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasına önem verdiğini söyleyen Abbas, aynı şekilde Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını da istediğini kaydetti.

Sürekli Ateşkes

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise Eriha'da ikinci kez Abbas ile bir araya gelmekten memnuniyetini dile getirdi. İsrail ile Filistin arasında Gazze Şeridi'nde ilan edilen ateşkese değinen Rice, her iki tarafın, bunun daha geniş kapsamlı ve sürekli ateşkese dönüştürülmesi için çaba göstereceklerini umut ettiğini belirtti. Rice, böyle bir anlaşmanın, barış sürecine ve İsrail'in yanı başında bir Filistin devleti kurulmasına da yardımcı olacağını dile getirdi.

Rice, ülkesinin, barış çabalarının yeniden başlatılmasına dikkatini vereceğinin de altını çizdi. Condoleezza Rice, Abbas'ın ardından İsrail'de Başbakan Ehud Olmert ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşecek.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?