banner39

Abbas yine boyun eğdi: Gazze raporuna destek yok

Filistin yönetimi, ABD baskısıyla BM İnsan Hakları Konseyi'nin Gazze raporuna verdiği desteği çekti

Arşiv 02.10.2009, 12:18 02.10.2009, 12:18
Abbas yine boyun eğdi: Gazze raporuna destek yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi  

İsrail'in Gazze saldırısı sırasında işlenen savaş suçlarını araştıran BM İnsan Hakları Konseyi'nin Gazze raporuna Abbas yönetiminin verdiği 'destek', ABD'den gelen baskılara dayanamadı.

İlk kez açıklandığında raporu "memnuniyetle" karşıladıklarını açıklayan Filistin yönetiminin, İsrail'in savaş suçları işlediğini ortaya koyan rapora ABD'nin verdiği tepkinin ardından, desteğini geri çekti.

Avrupalı bazı diplomatlar, Filistinli delegelerin bu "dönüşü" ile, rapor hakkında herhangi bir karar alınmasının, en azından Mart ayına kadar, gecikeceğini söyledi.

Avrupalı diplomatlara göre, Filistin yönetiminin destek vermemesi, Arap ülkelerinin vereceği oyları da olumsuz yönde etkileyebilir.

Amerikalı bir yetkili ise, Filistin yönetimi ile ABD arasında süren "yoğun diplomasi" sonucu bu değişikliğin meydana geldiğini, Washington'un Abbas'ı İsrail'e karşı bir BM kararının barış görüşmelerine zarar vereceğine ikna ettiğini söyledi.

NETANYAHU: RAPOR KABUL EDİLEMEZ

İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu, daha önce yaptığı bir açıklamada, İsrail'i suçlayan bu raporun kabul edilmesi halinde, "barış sürecinin tehlikeye gireceğini" söylemiş, "kendini koruma hakkı elinden alınan İsrail, barış için yeni adımlar atamaz" iddiasıyla BM'yi tehdit etmişti.

Güney Afrikalı eski hakim Richard Goldstone başkanlığındaki BM heyeti tarafından hazırlanan rapor, İsrail'in Gazze saldırısı sırasında bilerek sivilleri hedef aldığını, sayısız savaş suçu işlediğini ortaya koyuyor.

Rapor Hamas'ı da roket saldırıları nedeniyle suçluyor.

İsrail ve İsrailli yetkililer hakkında şimdiye kadar defalarca suç duyurusunda bulunulmasına rağmen, başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin desteği ile işlenen suçlar için kimse hesap vermedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?