banner39

Abbas:Barış İçinde Çekilme Bize Güç Kazandıracak

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze`de iktidarın uygarca el değiştirmesinin, Filistin`in bağımsızlık davasına güç kazandırabileceğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas:Barış İçinde Çekilme Bize Güç Kazandıracak


Mecliste yaptığı konuşmada, geri çekilmenin uygarca yapılması yükümlülüklerinin bulunduğunu belirten Abbas, ``Dünyaya, bağımsızlığı ve özgürlüğü hak ettiğimizi gösterebilmeliyiz`` dedi.

Yağmalama yapılmaması uyarısında bulunan Abbas, terk edilen toprakların, tüm Filistin halkının olduğunu belirtti ve abartılı kutlamalar yapılmamasını tavsiye etti.

Abbas, ``İsrailliler, halen topraklarımızı işgal ediyor. Önümüzde çok yol var`` diye konuştu.

Silahlı gruplardan İsrail ile ateşkese saygı göstermelerini de isteyen Abbas, ``Hiç kimsenin, bu anlaşmayı kendi başına ihlal etmeye karar verme hakkı bulunmadığını`` kaydetti. Parlamento seçimlerinin Ocak`ta yapılacağını da bildiren Filistin lideri, seçimler için kesin tarih vermedi. Bu arada, Filistin lideri Abbas`ın konuşma yapmak üzere meclise geldiği sırada yüzlerce silahlı Filistinli bina önünde gösteri yaptı.

El Fetih grubuyla bağlantılı oldukları belirtilen silahlı gösterici grubu, Filistin Maliye Bakanı Selam Feyad`ın görevden alınmasını; iş ve güvenlik güvencesi istedi.

Öte yandan gösteri yapan yaklaşık 200 sivil de Filistin lideri Abbas`dan iş istedi.

Gösteriler, İsrail`in gelecek hafta başlaması beklenen Gazze`den çekilmesi öncesindeki huzursuzluğun ilk işareti olarak görülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?