banner15

Abbas'dan erken seçim kararı

Hamas parlamenterlerinin katılmadığı toplantıda konuşan Mahmud Abbas, başbakanlık ve parlamento seçimleri için karar aldı.

Abbas'dan erken seçim kararı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Filistin halkına seslendiği konuşmasında başkanlık ve parlamento için erken seçimlerin yapılmasına karar verdiğini açıkladı. Abbas ulusal çıkarların bu kararı gerektirdiğini öne sürdü.

 

Hükümeti kurma görevini verdiği gibi hükümeti görevden alma yetkisine de sahip olduğunu söyleyen Abbas, ulusal birlik hükümeti kurulması çerçevesinde sürdürülen görüşmeler sırasında Hamas’a tek şartın ambargoyu kıracak bir hükümet kurulması olduğunu söylediğini kaydetti.

 

Filistin’in hiçbir bölgesel eksenlere katılmaması gerektiğini belirten Abbas, “Herkesin gönlünü kazanmak zorundayız” dedi.

 

Filistin halkının direnişçiden dilenciye döndüğünü öne süren Abbas, Filistin’de sosyal problemlerin arttığını ve ahlakın bozulduğunu söyledi.

 

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Filistin halkının tek temsilcisi olduğunu söyleyen Mahmud Abbas, “Dünkü çocuklar beni tekfir ediyorlar” dedi ve kendisinin çok iyi bir Müslüman olduğunu anlattı.

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas üyelerinin boykot ettiği konuşmasının sonunda başkanlık ve parlamento için erken seçimlerin yapılmasına karar verdiğini açıkladı.

 

Hamas reddediyor

 

Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zehhar, El-Cezire kanalında Abbas’ın konuşmasına cevap vererek erken seçim kararını kabul etmediklerini açıkladı.

 

“Filistin halkının 9 ay önce verdiği kararı yok saymak kabul edilemez” diyen Zehhar, Mahmud Abbas’a Filistin halkınınn %26’sının oy verdiğini, Hamas’a oy verenlerin oranının da belli olduğunu söyledi.

 

Mahmud Abbas’ın konuşmasında bir çok yanıltmanın olduğunu söyleyen Zehhar, “Kim yorulmuşsa o istifa etsin, onun yerine seçim yapalım” dedi.

 

Filistin bütçesinin seçimi kaldıramayacağını söyleyen Zehhar, “Seçim yaptık, istemedikleri bir sonuç geldi, yeni bir seçim mi yapacağız?” şeklinde konuştu.

 

Abbas’ın konuşmasında memurların maaşlarını alamadığını söylediğini, oysa bunun doğru olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Paralar kaçırıldı, dedi. Biz hırsız ve kaçakçı değiliz. Dışarıdan yardım getirdik evlatlarımızın sırtında. Bu direnişten sonra yaptığımız en şerefli şey. Bikalik Filistin’den dışarıya para kaçıranlar hırsız. Yolsuzluk dosyalarını açsınlar.”

 

Zehhar, seçim olmayacağını belirterek “Parlamentoyu ilğa etmek kimsenin hakkı değil, diyalog isteyen buyursun” dedi.

 

Hamdan: Abbas Filistin halkına hakaret etti

 

Hamas'ın Lübnan'daki temsilcisi Üsame Hamdan ise Abbas'ın konuşmasından sonra yaptığı açıklamada, "Halkın seçtiğine razı olacaklarsa bugünden razı olsunlar. Yok razı olmayacaklarsa neden seçim istiyorlar. Yoksa seçimlerde hile mi yapacaklar" dedi. Hamdan, Mahmud Abbas'ın konuşmasında Filistin halkına hakaret ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35