banner39

Abbas'ın alternatifi belli: Barguti

Hapisteki El Fetih yöneticisi Barguti, Filistin Yönetimi Başkanlığı'na yeşil ışık yaktı.

Arşiv 16.12.2009, 14:49 16.12.2009, 15:15
Abbas'ın alternatifi belli: Barguti


Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Kahire - Dünya Bülteni

El Fetih yöneticilerinden Mervan Barguti Filistin Yönetimi Başkanlığı seçimlerine katıması ihtimali konusundaki söylentileri yalanlamadı. Barguti ayrıca seçimlerin Hamas ile uzlaşmadan önce yapılmasının faydalı olmayacağını, ifade etti.

Bir haber ajansının kendisiyle İsrail zindanın'da yapmış olduğu röportaj esnasında Filistin yönetimi başkanlığı için aday olacak mısınız? şekindeki bir soruya Barguti; 'Seçimlerin tarihi belli olduktan sonra bu konuda uygun olan kararı verceğim.' dedi.

Barguti 2002 yılında İsrail tarafından tutuklanarak esir alınmıştı. Barguti 2005 yılındaki seçimlere aday olduğunu açıklamış ancak, son anda Mahmut Abbas'ı desteklediğini açıklayarak çekilmişti.

Mahmut Abbas'ın da başkanlık seçimlerine tekrar katılmayacağını açıklamasından sonra uzmanlar Barguti'nin büyük ihtimal aday olacağını belirtiyor. Başkanlık seçiminin önümüzdeki yılın ilk aylarında yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak Filistin Seçim Kurulu Hamas, Hamas ile El Fetih arasında uzlaşma sağlanmadan seçimlerin yapılamayacağını açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?