banner15

Abbas'tan Erteleme Çağrılarına Ret

Filistin lideri, partisi el Fetih'in 'genel seçimlerin ertelenmesi çağrılarını'' reddetti. Abbas, İsrail'le varılan ateşkes anlaşmasını uzatmayacaklarını açıklayan örgütleri de iknaya çalışıyor.

Abbas'tan Erteleme Çağrılarına Ret

Filistin lideri Mahmud Abbas, partisi el Fetih'in ''bu ay yapılacak genel seçimlerin ertelenmesi çağrılarını'' reddetti. Ramallah'ta dün gece biraraya gelen partinin önde gelen isimleri, seçimler öncesinde Gazze ve Batı Şeria'da giderek artan şiddet olaylarını ele aldı.

Toplantıda, Filistin'deki güvenlik ortamının gelişmemesi ve İsrail'in Doğu Kudüs'teki Filistinli seçmenlere oy kullanma hakkı vermemesi halinde seçimlerin ertelenmesi gerektiği savunuldu. Filistin lideri Mahmud Abbas ise, bu çağrıları reddetti.

Gece boyunca Gazze'de ardarda çatışmalar yaşandı. İsrail, Han Yunus kasabasında El Fetih tarafından kullanılan bir binaya hava saldırısı düzenledi. Saldırıların tırmanması üzerine Mahmud Abbas, militan gruplardan İsrail'le varılan ateşkes anlaşmasına bağlılıklarını sürdürmeleri çağrısında bulundu.

Hamas önceki gece süresi dolan ateşkes anlaşmasını uzatmayacağını açıklamıştı. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, ''Artık sükunet dönemi sona erdiğine göre, İsrail, halkımıza karşı işlediği suçların bedelini ödeyecek'' denildi.

Hamas yetkilileri, geçen yıl mart ayında Filistin lideri Abbas ile yaptıkları görüşmelerde, İsrail ile koşullu ateşkes konusunda anlaşmaya varmış ve Hamas, ateşkesin, İsrail'in öne sürülen koşulları yerine getirmemesi durumunda yıl sonunda sona ereceğini açıklamıştı. İslami Cihad ve El Fetih'e bağlı silahlı örgütler de dün, İsrail ile yapılan ateşkes anlaşmasına yeni yılda uymak zorunda olmadıklarını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48