banner39

Abbas'tan Olmert'e üç uyarı mesajı

Dün Başbakanı telefonla arayan Mahmut Abbas, İsrail liderine, Filistin davasıyla ilgili 3 önemli telkinde bulunmasını talep etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abbas'tan Olmert'e üç uyarı mesajı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ortadoğu'da kritik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde dün Ankara'ya gelirken, Filistin lideri Mahmud Abbas Ankara'dan, Olmert'e iletilmek üzere bazı taleplerde bulundu.

Dün geç saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayan Filistin Devlet Başkanı Abbas, Olmert ile bugün yapılacak görüşmede İsrail liderine, Filistin davasıyla ilgili 3 önemli telkinde bulunmasını talep etti.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maaruf'un Zaman'a yaptığı açıklamaya göre Abbas, öncelikle Erdoğan'dan İsrail'in, İslam dünyasının büyük tepkisini çeken Haremmüşşerif'teki hafriyat çalışmasının bir an önce durdurulmasını talep etmesini istedi.

Bu kapsamda Ankara, Müslümanların üçüncü en kutsal mekanı olan Haremmüşşerif'teki kazıdan duyduğu üzüntüyü bir kez daha dile getirecek. Filistin lideri ikinci olarak İsrail'in, Hamas ile El Fetih arasında geçtiğimiz hafta varılan Mekke anlaşması çerçevesinde kurulacak yeni hükümetle sadece temasa geçmesini değil, nihai barış görüşmelerini de başlatması yönünde telkinde bulunmasını istedi.

Abbas'ın Olmert'e telkin edilmesini istediği son konu ise önümüzdeki günlerde gerçekleşecek ABD-İsrail-Filistin zirvesinde bölgedeki çatışmaları sonlandıracak nihai anlaşma sürecinin başlatılması. Abbas'ın taleplerini not eden Erdoğan'ın ise Filistin liderine 'yardım' sözü verdiği ve kendisini Ankara'ya davet ettiği öğrenildi.

Temaslarına bugün başlayacak olan Ehud Olmert, Başbakan Erdoğan ile görüşecek; Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya gelecek. Olmert'in, İran'ın nükleer krizi konusunda Ankara'dan yardım talebinde bulunması bekleniyor. Lübnan ve Suriye'deki konular da masada olacak.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?