banner39

Abbas'tan uluslararası güç çağrısı

İsrail'in masum Filistinlileri acımasızca öldürdüğünü belirten Mahmud Abbas, Arap ve uluslararası güç oluşturulması çağrısında bulundu.

Arşiv 29.03.2008, 15:35 29.03.2008, 18:14
Abbas'tan uluslararası güç çağrısı


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlileri İsrail saldırılarından korumak için Arap ve uluslararası güç oluşturulması çağrısında bulundu.

Suriye'nin başkenti Şam'da Arap Birliği zirvesinde konuşan Abbas, İsrail'i, Filistin-İsrail sorununda iki devletli çözüm amacını baltalamaya çalışmakla suçlayarak, İsrail'in Gazze'deki masum Filistinlileri acımasızca öldürdüğünü ifade etti.

Abbas, Arap ülkelerinden, Filistin halkını korumak için Arap ve uluslararası toplumun oluşturduğu barış gücü teklifini ciddi olarak düşünmelerini istedi.

Abbas, daha önce Gazze Şeridi'ne uluslararası barış gücü konuşlandırılmasını önermişti. Abbas, Şam'da ilk kez Arap ülkelerinin de bölgeye barış gücü göndermesini istedi.

Bu arada Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal, Suriye'yi Lübnan'da barış çabalarını engellemekle suçladı.

Arap Birliği zirvesi başladığı saatlerde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da basın toplantısı düzenleyen Faysal, Arap Birliği'nin grubun uzlaşıyla aldığı kararlara saygı göstermeyen üye ülkeleri cezalandırmasını istedi.

Suudi Arabistan'ın daha önce Arap Birliği zirvesini boykot etmediğini hatırlatan Faysal, boykotun nedeninin Suriye olduğunu, bu ülkenin başta Lübnan olmakla üzere Orta Doğu'daki birçok sorunun ağırlaşmasının sebebi olduğunu ima etti.

Faysal, bir iki ülkenin birlik planlarını uygulamaması nedeniyle Arap Birliği'nin güvenilirliğini kaybetmekte olduğunu kaydetti.

Faysal, Lübnan konusundaki Arap girişimlerinin engellenmesinin, Filistin sorununun derinleşmesine sebep verdiğine, Irak'ta siyasi çözümün ve Arapların diğer sorunlarına çare bulunmasına engel olduğuna da dikkati çekti.
Kaynak: AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?