ABD, 13 trilyon dolarlık borç batağında

Amerika borçları bu yıl artarak katlanmaya devam etti, borç miktarı 13 trilyon Dolar'ı geçti.

ABD, 13 trilyon dolarlık borç batağında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği ülkeleri rating ajansları ve finans piyasalarının baskısı altında yüksek borçlanmadan kurtulma çareleri ararken, Amerika Birleşik Devletleri borç bataklığına daha fazla batmaya devam ediyor. ABD’nin borçları ilk defa rekor seviyeye ulaşarak 13 Trilyon Dolar’ı geçti.

ABD Maliye bakanlığının internet sayfasında bildirdiğine göre 1 Haziran’da devlet borcu 13.050.826.000.000 Dolar’ı buldu. Bu miktar dünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika’nın gayri safi milli hasılasının yüzde 88’ine tekabül ediyor.

Maliye bakanlığı web sayfasında ABD’nin devlet borcunu anında gösteren bir borç saati bulunuyor. 2008 yılının Sonbaharında ilk defa Amerika’nın borcu 10 Trilyon Dolar sınırını aşmıştı. IMF’nin tahminlerine göre ABD’nin bu yıl sonuna kadar devlet borcunun, gayri safi milli hasılasının yüzde 92,6’sına ulaşacağını tahmin ediyor.

George Mason Üniversitesi’nden Anthony Sanders gibi bazı uzmanlar ise ABD’nin devlet borçlarının, yarı resmi ipotek finansmanları da hesaba katılırsa, gayri safi milli hasılanın şimdiden yüzde 110’nu geçtiğini söylüyorlar.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 13:24
banner53
YORUM EKLE

banner39