banner39

ABD Afganistan'da işgalinin halkla ilişkilerini yapıyor!

General McKiernan, Kur'an-ı Kerim okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyormuş

Arşiv 10.04.2009, 13:22 10.04.2009, 15:41
ABD Afganistan'da işgalinin halkla ilişkilerini yapıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da asker sayısının artırılması sürecinde, bu ülkedeki en üst düzey Amerikalı komutan önde gelen aşiret temsilcileriyle bir araya gelerek, geçmişteki hatalar için özür diledi.Uzmanlar generalin bu girişimini ABD'nin yeni politikalarına uydun 'soft power'ın halkla ilişkileri olduğunu söylediler.

Önümüzdeki yaz 21 bin ilave Amerikan askerinin sevk edileceği bölgelerden Helmand ve Kandahar'da aşiret mensuplarıyla görüşen McKiernan, aşiret büyüklerine saygısını göstermek ve geçmişte aşiretler arasındaki çatışmalarda bir tarafın ifadeleri üzerine bazı kişileri tutuklamak ya da operasyonlar sırasında sivilleri öldürmek gibi, yapılan bazı hataları izah etmek için Kandahar'a geldiğini iddia etti.

Kandahar'daki yeni Afgan askeri üssünde kendisiyle görüşmeye gelen 250 temsilciyle iki farklı toplantı düzenleyen McKiernan, "Yerel halkla iletişim kurmaya, ABD'nin yeni stratejisini anlatmaya ve bölgede neden daha fazla asker göreceklerini izah etmeye çalışıyorum" dedi.

Helmand ve Kandahar vilayetleri işgal sonrasında koalisyon güçlerinin en fazla şiddet uyguladığı  bölgeler olarak biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?