banner39

ABD Arabistan'a akıllı bomba satacak

Washington’un Suudi Arabistan’a "akıllı bomba" olarak tanımlanan "Müşterek Doğrudan Taarruz Cephanesi" (JDAM) tipi bombalar satacağı bildirildi.

Arşiv 20.04.2007, 14:38 20.04.2007, 15:40
ABD Arabistan'a akıllı bomba satacak

ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in İsrail ziyareti sırasında, Washington’un Suudi Arabistan’a "akıllı bomba" olarak tanımlanan "Müşterek Doğrudan Taarruz Cephanesi" (JDAM) tipi bombalar satacağını söylediği bildirildi.

Haaretz gazetesi, bu konuda yapılan tartışmalarda ABD’nin bombaları satma ihtimalinin artması üzerine Kudüs’ün Washington’dan uydu güdümlü akıllı bombaları satmamasını istediğini, ancak bu talebin reddedilmesinin kararlaştırıldığını yazdı.

İsrail Hava Kuvvetleri de bu bombalardan satın almış ve ikinci Lübnan savaşında, geçen yaz Hizbullah’a karşı kullanmıştı.

Haberde, Savunma Bakanı Amir Peretz’in geçen ay ABD’ye yaptığı ziyarette Suudi Arabistan ya da Körfez ülkelerinden herhangi birine silah satışına karşı olduğunu, İsrail’in bu tür silahların terör gruplarının elline geçebileceği endişesini taşıdığını dile getirdiği kaydedildi.

İsrail’in ayrıca, Arap ülkelerinde bu tür silahların varlığının, ABD’nin İsrail’e taahhütlerine uymadığının da altını çizdiği belirtildi.

İsrail’in, silah satılmaması yönündeki taleplerinin daha önce de Washington tarafından reddedildiğini hatırlatan gazete, ABD’nin Suudi Arabistan’a AWACS tipi erken uyarı uçakları ve F-16’lar, Mısır’a ise Harpoon füzeleri sattığını yazdı.

Arap uzmanların, uydu güdümlü silahların Avrupa veya Rusya’dan da satın alınabileceğine, Avrupa ülkeleri ile Rusya ve ABD teknolojileri arasında bir fark bulunmadığına dikkat çektiği de belirtildi.

JDAM tipi akıllı bombalar, havadayken dahi uydudan yönlendirilebiliyor.
ABD’nin Irak savaşında da bolca kullandığı, yaklaşık bir tona yakın ağırlığa sahip JDAM tipi bombalar, uydu güdümlü olduğu için akıllı bomba sınıfında değerlendiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?