banner39

ABD, Arapları İran'a karşı kışkırtıyor

Amerika’nın Ortadoğu'da mezheplerarası çatışma çıkarmak istediği ve Arap dünyasını İran'a karşı kışkırttığı öne sürüldü.

Arşiv 16.04.2007, 11:14 16.04.2007, 12:34
ABD, Arapları İran'a karşı kışkırtıyor

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin lideri Ahmed Cibril, Amerika’nın bölgede mezheplerarası çatışma çıkarmak istediğini söyledi.

Ortadoğu’da siyonist rejim İsrail’in güvenliğini sağlama almak isteyen Amerika’nın bu amaçla Arap ülkelerini İsrail’den uzaklaştırmak çerçevesinde İran’la çatıştırmaya çalıştığını belirten Cibril, İran’ın İsrail karşısında konumunun da takdire şayan olduğunu söyledi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin kuruluşunun 42’nci yıldönümü münasebetiyle konuşan Cibril, “Bugün Uluslar arası Siyonizm ve emperyalizm, terörist İsrail’in varlığını kabul etmeyen ve İsrail’e karşı bütün İslam ülkelerine örnek olacak şekilde dik duruş sergileyen İran’ı zayıflatmanın ve aynı zamanda Arap ülkelerinin İsrail’e yönelik olumsuz görüşlerini azaltmak için İran ve Arap ülkeleri arasında çatışma çıkarmak peşindedirler” dedi.

Uluslar arası emperyalizm ve siyonizmin İran aleyhinde Saddam’ı kullanarak çıkardıkları ve 8 yıl süren savaşla yetinmediklerini belirten sözkonusu Filistinli lider, Amerika’nın Ortadoğu bölgesinde barış isteğinin de yalan olduğunu zira İsrail rejiminin varlığının ve temelinin, cinayet, işgal ve soykırım üzerine kurulu olduğunu ve bütün bunlarda da İsrail’in en büyük destekçisinin Amerika olduğunu söyledi.

Filistinli mültecilerin topraklarına dönmesinin barış için şart olduğunu söyleyen Cibril, işgal altındaki Filistin topraklarının tek kurtuluş yolunun da, siyonist rejimle uzlaşmak değil, mücadele olduğunu belirterek, HAMAS gibi İsrail’le mücadeleden yana olduklarını söyledi.

Bu arada HAMAS hareketi, İsrail başbakanı Olmert ile Filistin yönetiminin lideri Mahmut Abbas arasında gerçekleşen görüşmelerin, Filistin halkı için hiçbir yararının olmadığını bildirdi.

Filistin başbakanı İsmail Heniyye’nin bürosundan yapılan açıklamada, Olmert ve Abbas arasındaki görüşmelerin hiçbir faydasının olmayacağı ve bu gibi görüşmelerin Filistin halkını oyalama taktiği olduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?