banner15

ABD Arka Bahçesini Kaybediyor

Küba, Venezuella ve Bolivya'dan sonra şimdi de Şili'de ABD karşıtları seçimleri kazandı. Şili’nin kanlı tarihinin kurbanlarından Michelle Bachelet, cumhurbaşkanlık seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 53'ünü alarak Şili ve Güney Amerika’nın ilk ka

ABD Arka Bahçesini Kaybediyor

Milyarder rakibi Sebastian Pinera’yı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda eleyerek Şili tarihinin ilk kadın Cumhurbaşkanı olan Michelle Bachelet, 200 bin kişinin katıldığı seçim kampanyasın son mitinginde, ‘’'Boşanmış bir kadınım, ateistim ve sosyalistim... bütün günahlar bir arada. Hiç bir kuşku yok, ve Şili’nin ilk kadın cumhurbaşkanı olacağım’’ demişti. İşte şimdi söyledikleri gerçekleşti. 8 milyon seçmenin oy kullandığı Şili’de Bachelet oyların yüzde 53’ünü aldı. Rakibi Pinera ise oyların yüzde 47’sini alarak hezimete uğradı.

Güney Amerika’nın ilk kadın cumhurbaşkanı

54 yaşındaki Bachelet’in zaferi sokaklarda araba klaksonları ile karşılandı. Büyük bir çoşkunun yaşandığı ülkede Şili halkı sokaklara çıkarak sevinç gösterilerinde bulundu. Seçim zaferinin ardından Santiago merkezinde toplanan binlerce kişiye konuşan Bachelet, ‘’20 yıl, 10 yıl ve hatta beş yıl önce kim düşünebilirdiki Şili bir kadını Cumhurbaşkanı yapacak?’’ dedi. Bachelet, ‘’sizi bu yolculuğa çıkarmaya beni davet ettiğiniz için teşekkürler’’diye konuştu.

Ülkenin umudu olan Bachelet’in seçim kampanyası politik komite başkanı sosyalist Sergio Bitar, seçim sonuçlarını ‘’tarihi’’ olarak ifade ederek, ‘’çünkü ilk kez Güney Amerika’da bir kadın cumhurbaşkanı halk oylamasında seçiliyor’’ dedi. Bachelet 11 Aralık’ta yapılan seçimlerin birinci turunda, rakipleri karşısında oyların yüzde 45,8’ini alarak birinci çıkmıştı. Milyarder Sebastian Pinera ise oyların yüzde 25,7’sini alarak Bachlet’i gerilerden takip etmişti.

İşkenceden geçti, sürgüne gönderildi

Latin Amerika'nın en muhafazakâr ve koyu katolik ülkesi Şili'nin yeni devlet başkan adayı, Michelle Bachelet’in babası Bachelet'in babası, Augusto Pinochet liderliğindeki askeri yönetim dönemindeki gizli servisin yaptığı işkence sonucusunda yaşamını yitiren bir hava generaliydi. 11 Eylül 1973’te Sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende, General Pinochet tarafından devrildikten sonra Bachelet’in babası Alberto Bachelet, Allende’ye destek verdiği gerekçesiyle hapse atılıp işkenceden geçirilmişti. Bachet'in kendisi de annesi ile birlikte ilkin Avustralya ve sonra da Almanya'ya sürgüne gitmeden önce kısa süreli bir tutukluluk geçirmiş ve babası gibi işkence tezgahlarından geçti. O dönemde Pinochet’in yasakladığı Sosyalist Parti’nin üyesi olan Bachelet, annesi ile birlikte 1975 yılında kaçırılarak Billa Grimaldi Toplama Kampı’nda ağır işkencelere maruz kaldı.

Kaçırıldıktan bir ay sonra sürgüne gönderildiler. Bachelet 1979 yılında ülkesine geri dönerek tıp eğitimini tamamladı ve çocuk hastalıkları üzerine uzmanlaştı. 1990’da diktatörlüğün sona ererek demokrasiye dönülmesi ile Sosyalist Parti yeniden siyaset meydanına çıktı. 2000 yılına Sosyalist Devlet Başkanı Ricardo Lagos hükümetinde Sağlık Bakanı olan Bachelet, 2002’de Şili’nin ve aynı zamanda Latin Amerika’nın ilk Savunma Bakanı oldu.

‘İnsanlar beni kendilerine benzetiyorlar’

Bachelet’in adayı olduğu ''Concertacion'' bloku da Augusto Pinochet' nin 1973-1990 arasındaki diktatörlük rejimine muhalefetten doğmuştu. Eşinden boşanan Bachelet’in ikisi nikahsız biri nikahsız eşinden olmak üzere üç çocuğu var. Seçim kampanyaları sırasında rakibi karşısında tek dezavantajını bu olduğu ileri sürülüyordu. Ancak Şili halkı bunu umursamayarak geçmişin gölgesinden kurtulmak ve yaralarını sarmak için halkla ilişkileri sıcak olan Bachelet’e oy verdi. Bachelet ailesel durumunu şöyle dile getiriyor: ''İnsanlar beni kendilerine benzetiyorlar. Ben de anneyim, evin reisiyim. Hepimiz sabahları erkenden çocuklarımızı okula gönderiyor, işe gidiyoruz. Ben onların umuduyum''

‘Ben intikam meleği olmak istemiyorum’

Ülkenin kanlı geçmişine karşı sözleri de onun izleyeceği politikaların işaretini veriyor. Zira kendisine oy verenler geçmişin yaralarını sarılmasını istiyor. O ise ''Ben intikam meleği olmak istemiyorum. Cuntanın destekçileriyle düşmanları arasında bir köprü oluşturmak istiyorum'' diyerek en anlamlı mesajı veriyor. Bachelet, Latin Amerika'da Violetta Chamorro (Nicaragua), Mreya Moscoso (Panama) ve Janet Jagan'dan (Guyana) sonra dördüncü kadın cumhurbaşkanı oldu. Latin Amerika böylece sola doğru adımların birini daha eklemiş oldu. Bachelet’en önce Bolivya Evo Morales’in zaferi ile sola geçti. Ancak Bachelet bu durumu ‘’şeytanlaştırmamak’’ gerektiğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48