banner39

ABD askeri tecavüzü itiraf etti

Bir ABD askeri, 14 yaşındaki Iraklı kıza tecavüz etmek, kızı ve ailesini öldürmek suçunu kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD askeri tecavüzü itiraf etti
ABD ordusundan bir asker, Irak'ta 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiğini itiraf etti. Uzman çavuş James Barker, kızın ve ailesinin öldürülmesinde rolü olduğunu da söyledi. Avukatı, Barker'ın idam cezasına çarptırılmayı önlemek için suçlarını kabul ettiğini belirtti. Mart 2006'da Bağdat'ın güneyinde Mahmudiye kasabasında dört kişilik bir aile öldürülmüş, olayla ilgili Haziran ayında soruşturma başlatılmıştı. Uzman çavuş Barker, olayla ilgili önceden tasarlayarak adam öldürmek suçuyla yargılanan dört askerden biri.

Sanıkların, cinayetin planlanması, gerçekleştirilmesi ve örtbas edilmesi sürecinde ordudan olaydan sonra ayrılan eski bir ere yardım ettikleri iddia ediliyor. Askerlerden ikisinin suçlu bulunmaları halinde idam cezasına çarptırılmaları söz konusu olabilir. Uzman çavuş James Barker'ın sivil avukatı David Sheldon, müvekkilinin savcılıkla işbirliği yapmayı ve diğer sanıklar aleyhinde ifade vermeyi kabul ettiğini söyledi.

Cinayet ve tecavüz suçlamalarıyla yargılanan diğer sanıklar Teğmen Paul Cortez, Er Jesse Spielman ve Er Bryan Howard. Eski asker Steven Green ise sivil bir mahkemede yargılanmıştı ve Kentucky'de bir hapishanede kararın açıklanmasını bekliyor. Steven Green Temmuz ayında görülen davasında hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Özürlü dedenin öldürülmesine özür

Bu arada, bir başka davada da Amerikan deniz piyadesi John Jodka, bu yıl Hamdaniye kasabasında dövülüp öldürülen Iraklı bir yaşlı adamın ailesinden özür diledi. Özürlü olan Iraklının öldürülmesiyle ilgili olarak toplam sekiz asker yargılanıyor. Jodka hakkındaki kararın yakında açıklanması bekleniyor. Jodka da, Barker gibi, ceza indiriminden faydalanabilmek üzere suçlamaları kabul etti.

Maliki, toplu kaçırmayı hafife aldı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta gündüz vakti gerçekleştirilen toplu adam kaçırma eylemi mezhep çatışmalarına karışan Şii milislerin dağıtılması konusunda Irak hükümeti üzerindeki baskıları artırırken, Başbakan Nuri el Maliki, olayı önemsiz bir vaka gibi sundu. Maliki, başkentin göbeğinde bakanlık binasında gerçekleştirilen olay için, "Meydana gelen şey terörizm değil. Olay daha çok farklı taraflara bağlı milisler arasındaki tartışma ve ihtilaftan kaynaklanıyor." değerlendirmesini yaptı. Polisin gözü önünde Yükseköğretim Bakanlığı'na düzenlenen baskında kaçırılanların sayısı ve polis operasyonuyla kurtulanlara ilişkin çelişkili bilgiler geliyor.

Irak hükümeti, toplam 40 kişinin rehin alındığını ve çoğunun kurtarıldığını açıklarken Yükseköğretim Bakanlığı ise yaklaşık 150 kişinin rehin alındığını ve ancak 70 kişinin serbest bırakıldığını duyurdu. Polisin Şii milislerle işbirliği yaptığı yönündeki şüpheleri tekrar gündeme getiren eylemin ardından üst düzey 5 polis yetkilisi açığa çekildi. Sünni Irak Yükseköğretim Bakanı Abid Ziyab da rehineler kurtarılıncaya kadar faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. Dış Haberler Servisi

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?