banner15

ABD Askerleri 50 Dolara Haber Yazdırdı

Iraklı gazeteciler, Amerikan ordusunun Irak'ta medyayı yönlendirdiği yolunda Amerikan basınında çıkan haberleri doğruladı. Skandal, Irak'ta çok gürültü koparmadı. Yetkililer, Amerikan kaynaklarının "bağımsız kaynak" olarak gösterilmesi için de

ABD Askerleri 50 Dolara Haber Yazdırdı

Iraklı gazeteciler, Amerikan ordusunun Irak'ta medyayı yönlendirdiği yolunda Amerikan basınında çıkan haberleri doğruladı, ancak bu skandal, Irak'ta ABD'deki gibi gürültü koparmadı. Washington Post gazetesinin haberine göre, Amerikalı askeri yetkililer, para karşılığında haber yayınlattığını doğrularken, bu uygulamayla amacın, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önlenmesi olduğunu belirtti. Öte yandan Irak'ta Amerikan ordusu tarafından yazılan haberlerin bağımsız kaynak olarak gösterilmesi konusunda da "Eğer Irak'ta gazetelerin ABD kaynaklarından haber aldıkları ortaya çıkarsa direnişçiler oraya da saldırırdı" gerekçesi ortaya atıldı.
 
Para karşılığında hazır haber

Iraklı bir kadın gazeteci, AFP muhabiriyle konuşurken iddiayı doğruladı. Kadın gazeteci, ''Amerikan askerleri, insani yardım dağıtımlarını veya inşaat çalışmalarını yerinde görmemizi ister, sonra da bizlerden olumlu haberler yazmamızı beklerlerdi'' dedi. Kimliğini açıklamayan kadın gazeteci, ''Olumlu haberler için 50 doları geçmeyen küçük paralar da teklif ederlerdi'' diye konuştu.
Amerikan subaylarının kurduğu Bağdat basın merkezinde üç ay çalışmış olan gazeteci, ''Kendi hazırlayıp yazdıkları bazı yorumların yayınlanması karşılığında da bize para veriyorlardı. İşin içinde fotoğraf da varsa ödenen para artıyordu'' dedi. ''Üç ay sonra oradan ayrıldım'' diyen gazeteci, ''Bu hem komik, hem de gazetecilik ahlakına aykırıydı'' ifadesini kullandı. Bağdat'ta çıkan gazetelerin birinde görev yapan bir muhabir de bu konunun bilinen bir şey olduğunu söyledi.
     
''Profesyonel gazeteci tuzaklara düşmez"
     
''Bazı meslektaşlarımızın Amerikan askerleriyle işbirliğini biliyoruz'' diyen Iraklı muhabir, kendisinin böyle bir şeyi kabul etmediğini söyledi. Iraklı muhabir, ''Bunlar gazetecilerin önüne atılan yem. Profesyonel gazeteci bu tuzaklara düşmez'' dedi. Los Angeles gazetesi, Amerikan ordusunun, subayların kaleme aldığı ya da aldırdığı haber veya yorumları para karşılığında Iraklı gazetecilere yayınlattığını yazmıştı. ABD'de gürültü çıkaran bu skandal, Irak medyasında ise yankı bulmadı. Irak gazeteleri, konuya ABD'dekinin tersine çok az yer ayırdı.

ABD'yi öven, direnişçileri eleştiren haberler

Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan habere göre, ABD ordusunda görevli askerlerin kaleme aldıkları haber ve makaleler sanki bağımsız gazeteciler yazmış gibi Arapça'ya çevrilerek para karşılığı Irak gazetelerinde yayınlatılıyor. ABD ve Irak askerlerinin operasyonlarını öven haberler direnişçileri ağır dille eleştiriyor. ABD'nin Irak'taki imajını düzeltmeye yönelik operasyonlar çerçevesinde yürütülen propaganda faaliyetlerinin bir parçası olan haberlerin gerçek olaylara dayanmasına rağmen "yanlı" olduğu, ABD ve Iraklı yetkililerin başarısızlıklarını ise örtmeye çalıştığı belirtiliyordu. Irak'taki ABD'li askeri yetkililer ise Amerika'nın "imajını" düzeltmeye yönelik bu "özel program"ın gerekli olduğunu savunmuştu. Ordu sözcüsü Yarbay Barry Johnson, "Bu programın amacı Irak kamuoyuna olaylara dayanan "gerçek" bilgi sağlamaktır" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48