banner39

'ABD askerleri bu yıl çekilmeli'

ABD'nin Kaliforniya eyaleti Valisi aktör Arnold Schwarzenegger, Irak'taki ABD askerlerinin bu yıl sonunda geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ABD askerleri bu yıl çekilmeli'

Arnold Schwarzenegger, medya mensuplarına verdiği yıllık yemekte yaptığı konuşmada, “Ne zaman çekileceğimiz konusunda bir nihai gün ve bir takvim belirlemeliyiz” dedi.

Ilımlı bir Cumhuriyetçi olarak görülen Schwarzenegger, daha önce de ABD'nin bir çekilme tarihi açıklaması gerektiğini söylemiş, ancak bu denli açık bir tarih telaffuz etmemişti.

Schwarzenegger, bugünkü konuşmasında, “Irak hükümetinin açıkça orada sonuna dek kalmayacağımızı, bu yıl sonunda kendi kendilerine güvenmek zorunda olduklarını ve en kısa zamanda kendi başlarının çaresine bakabilecekleri bir ordu yaratma zorunda olduklarını açıkça anlamalarını sağlamalıyız” diye konuştu.

ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a 21 bin 500 asker daha gönderme planını desteklediğini de belirten Schwarzenegger, “Umarım daha çok asker gönderme konusunda doğru karar vermiştir. Kişisel olarak biraz hata yapıldı diye Irak'a sırtımızı dönmememiz ve çekip gitmememiz gerektiğini düşünüyorum. Oradan muzaffer bir biçimde çekilebileceğimize inanıyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?