banner39

ABD askerleri Gazze'ye saldırıyor

Amerikalı subaylar İsrail'in Gazze saldırısını yönetiyor. 5. gününe giren saldırılarda 45 Filistinli öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD askerleri Gazze'ye saldırıyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Beyan ve El-Halic gazetelerinin bugünkü sayılarında, İsrail Ordusu'nun Beyt Hanun'a düzenlediği "Güz Bulutları" saldırısının Amerikalı askerlerin yönettiminde gerçekleştiğini kaydetti.

 

El-Beyan, "Amerikalı subaylar Gazze'ye saldırıyı yönetiyorlar" başlığıyla verdiği haberde, bunun İsrail Ordusu'nun Lübnan'da Hizbullah karşısında aldığı yenilginin Gazze'de tekrarlanmaması için olduğunu söylüyor.

 

Haberde, saldırının başladığı günden beri şehit olanların sayısının 45'e ulaştığı ve 210'u aşkın yaralı olduğu, Filistinli kaynakların saldırıyı "soykırım" olarak niteledikleri belirtiliyor.

 

El-Halic ise, haberin başlığında "İsrail, saldırısının Amerikan yönetiminde olduğunu açıklıyor" diyor.

 

Birleşik Devletler'in İsrail'i destekleme politikasını geliştrerek siyasi alanda savunmadan askeri alanda operasyonlarını yönetme seviyesine çıkardığını yazan gazete, bu durumun, Siyonist Savunma Bakanı ve İsrail Genelkurmay Başkanı'nı cesaretlendirdiğini ve İsrail Ordusu'na saldırıya devam emri verdiklerini belirtiyor.

 

İsrail kaynaklarına dayandırılan haberde, İsrailli komutanların son zamanlarda Washington'da Amerikalı subaylarla bir araya geldiği ve Gazze'de gerçekleştirilecek geniş çaplı saldırıların planlamasında ve yönetiminde yardımcı olmak üzere Amerikalı subayların İsrail'e gönderilmesinin talep edildiği bildiriliyor.

 

İsrailli kaynaklar, İsrail'in askeri saldırılarına Amerikan müdahalesine gerekçe olarak da,  İsrailli komutanların Lübnan Savaşı'ndaki başarısızlıklarını gösteriyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?