banner39

ABD askerleri iki kadını öldürdü

Amerikan askerleri Irak'ın el-Anbar vilayetinden iki kadını ve bir çocuğu öldürdü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD askerleri iki kadını öldürdü
Irak'taki Amerikan güçleri, askerlerinin, Anbar vilayetinde direnişçilerin kullandığı iki binayı yıkması sonucu 6 erkek, 2 kadının ve bir çocuğun öldüğünü açıkladı.

Amerikan ordusu adına yapılan açıklamada, Karmah kentinde dün gece koalisyon birliklerinin kara ve hava gücüyle düzenlenen baskında, direnişçiler tarafından kullanıldığı iddia edilen 2 binanın yıkılması sırasında 6 direnişçinin öldürüldüğü ileri sürüldü. Açıklamada, yıkılan binanın enkazında yapılan aramada silahlarla 2 kadın ve bir çocuğun cesedinin bulunduğu kaydedildi.

Ölen kadınlarıın ve çocuğun yaşı belirtilmeyen açıklamada, baskında direnişçi olduğundan şüphelenilen 3 kişinin de yakalandığı bildirildi. Bağdat'ın 80 kilometre batısındaki Karmah, ülkenin batısında çok sayıdaki Sünni Arap direnişçi gruplarının faaliyet gösterdiği Anbar bölgesinde bulunuyor.

Irak'ta düzenlediği saldırılarda kadın ve çocukları öldürmesi Amerikan ordusunu eleştirilerin odağına getirdi.

ABD'nin konuya ilişkin açıklamasında, "teröristleri kovalarken koalisyon güçlerinin sivillere yönelik riski azaltmak için tedbir aldığı, ancak teröristlerin sivil insanların arasında faaliyet göstererek masum insanları tehlikeye atmaya devam ettiği" ifadesi kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?