banner15

ABD Askerleri Psikolojik Tedavi Görüyor

On binlerce Amerikan askeri savaş sendromundan muzdarip. Irak'tan dönen Amerikan askerlerinin 3'te 1'nin psikolojik tedavi gördüğü bildirildi. The Independent, İngiliz askerlerinin önemli bir bölümünde de akıl sağlığı sorunlarının görüldüğünü yaz

ABD Askerleri Psikolojik Tedavi Görüyor

Irak'tan dönen Amerikan askerlerinin 3'te 1'nin psikolojik tedavi gördüğü bildirildi. Walter Reed Army Araştırma Enstitüsü'nden Doktor Charles Hoge başkanlığındaki heyet tarafından yapılan araştırmaya göre, Irak'tan dönen her 3 Amerikan askerinden 1'i psikolojik tedavi görmek zorunda kalıyor. Amerikan askerlerinin 5'te 1'i de savaş sendromu teşhisiyle tedavi görüyor. Araştırmada Irak'tan dönen askerlerin yüzde 11.3'ünde çeşitli akıl hastalıkları görülürken bu oran Afganistan'dan dönenlerde yüzde 8.5 olarak belirlendi. Araştırmada 303 bin 905 askerle görüşüldü. Bunların 222 bin 620'sini Irak'tan dönenler, 16 bin 318'ini Afganistan'dan dönenler ve 64 bin 967'sini de Bosna, Kosova ve diğer bölgelerden dönenler oluşturuyor. Askerlerle ABD'ye döndükleri ilk yıldan sonra görüşme yapıldı. Araştırma sonuçları Amerikan Tıp Kurumu'nun 1 Mart tarihli yayın organında da yer alıyor.

ABD askerleri Irak'tan çekilmek istiyor

Zogby International adlı kamuoyu yoklama şirketinin Irak'ta görevli Amerikan askerleri arasında yaptığı anketin sonuçlarına yer veren İngiliz The Guardian gazetesi, "dikkat çekici" olarak nitelediği bulguları, "Amerikan askerlerinin yüzde 72'si, 2006 yılında Irak'tan çekilmeleri gerektiğini düşünüyor. Üçte birine göreyse, Amerika Irak'tan hemen çekilmeli. Ankete katılan askerlerin yalnızca yüzde 20'si, Amerikan ordusuna ihtiyaç sürdükçe Irak'ta kalınmasını savunan George Bush'la aynı fikirde. Bir diğer çarpıcı bulgu ise, 'Irak'ta bulunmalarının nedeni' sorulduğunda Amerikan askerlerinin verdiği yanıtlarda ortaya çıktı. Yalnızca yüzde 25'i, Irak'ta bulunmalarının nedenini 'Arap dünyasına model oluşturacak bir demokrasi kurmak' diye açıklarken, yüzde 80'den fazlasına göre savaşın nedeni, 11 Eylül saldırılarındaki rolü nedeniyle Saddam Hüseyin'e misillemede bulunmak. Saddam Hüseyin'in böyle bir rolünün olmadığı daha önce ortaya çıkmıştı" şeklinde özetledi.
 
İngiliz askerleri de tedavi görüyor

Bu arada yakın bir dönemde açıklanan resmi raporlara göre Irak'ın işgaline katılan İngiliz askerlerinin önemli bir bölümünde de akıl sağlığı sorunları görülüyor. The Independent gazetesinde yer alan habere göre, Irak'ta görev yapan İngiliz askerlerinde çeşitli psikolojik rahatsızlıklar görülüyor. Resmi istatistikleri haberine kaynak gösteren gazete, Ocak 2003-Eylül 2005 tarihleri arasında Irak'ta görev yapan askerlerden bin 333'ünde çeşitli psikolojik rahatsızlıklar tespit edildiğini yazdı.

"Sayın Blair, bizimle görüşmekten neden korkuyorsunuz"

İngiliz Independent gazetesi okurlarına, yakınlarını Irak savaşında kaybeden 20 ailenin Başbakan Tony Blair'e yazdıkları açık mektubu manşetinden duyuruyor. "Sayın Blair, bizimle görüşmekten neden korkuyorsunuz" sorusunu İngiltere Başbakanı'na yönelten asker yakınları, "Biz aşağıda imzası bulunanlar" diye başlayan mektupta, Blair'e, "Çok sayıda asker ve Iraklı bu savaşta hayatını kaybetti, savaş sonlanacak gibi de görünmüyor. Askerlerimizi eve getirmenin zamanının geldiğine hararetle inanıyoruz. Tabii bunları size yüz yüze söylemek isterdik. Sizin de bildiğiniz gibi, randevu taleplerinde de bulunduk, ama fayda etmedi. Bizi ve görüşlerimizi ciddiye almanızın zamanı geldi. Ülkenin çoğunluğunun görüşlerimize katıldığına inanıyor ve bize saygı göstermenizi istiyoruz" şeklinde seslendi.
 
Independent, başyazısında da, Başbakan'ın savaşın başından bu yana asker yakınlarıyla görüşmediğini, yaralı askerleri hastanede ziyaret etmediğini ve askeri cenaze törenlerine de katılmadığını anımsatarak, "İngiltere'de askerlik gönüllülük esasına dayanır, askerler savaşmak için eğitildiklerini, bunun için maaş aldıklarını kabul ederler. Ancak asker yakınları, Irak'ta durumun farklı olduğunu, çünkü bu savaşın, doğru olmayan gerekçelerle ilan edildiğini savunacaktır. Hükümetin Birleşmiş Milletler'e meydan okuyarak savaşa gitmesi ve hükümetin hukuk işlerinden sorumlu devlet bakanının savaşın hukuki temellerine ilişkin görüşünün tamamını açıklamayı reddetmesi, savaşın İngiltere yasalarına göre olmasa bile uluslararası kurallar çerçevesinde yasallığını tartışmalı hale getirmektedir. Başbakan bu görüşe katılmıyor, ama asker yakınlarının karşı görüşlerini dinleme erdemi ve cesaretine sahip olmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48