banner15

ABD Askerleri Vahşette Sınır Tanımıyor

Irak'ın Hadisa kentine saldıran ABD askerleri, öldürdükleri sivillerin cesetlerinin etrafında dans ettiler. Kentteki insanlık suçlarının tanıkları, korkunç olaylar anlattı. Hit kasabasındaki askerler ise, çocukları canlı kalkan olarak kullandı.

ABD Askerleri Vahşette Sınır Tanımıyor

Irak’taki Amerikan askerlerinin, öldürdükleri sivillerin cesetlerinin etrafında sevinçle dans ettiği bildirildi. Hadisa kentindeki dehşet verici “zafer dansı”nı gören Iraklılar, El Kudüs Haber Ajansı’na konuştular. Tanıklardan Cuma el Hadisi, “ABD askerlerini, soğukkanlılıkla öldürdükleri sivillerin cesetleri etrafında dans ederken, gülerken gördüm. İşgalciler, hafta sonunda evlere şafak baskınları düzenlediler. Çocukları, kadınları, yaşlıları öldürdüler” dedi. El Hadisi, Amerikalıların geçen hafta da, bir ABD askerinin öldürüldüğü bombalı saldırının intikamını almak için kentte bazı evleri bombaladığını, 4 ailenin bu saldırıda yok olduğunu anlattı. Bombardımanın ardından kanlar içindeki 40 cesedin, yine Amerikalılar tarafından Hadisa Hastanesi’nin bahçesine atıldığını anlatan Iraklı tanık, bir başka olayda ise 5 gencin yere yatırıldıktan sonra kurşuna dizildiklerini söyledi.

ABD, aylardır El Anbar bölgesindeki kent ve kasabalara büyük çaplı askeri saldırılar düzenliyor. Hadisa, direnişçilerin en güçlü olduğu bu bölgenin önemli kentleri arasında. Son olarak düzenlenen askeri saldırı; Fırat Vadisi’ndeki Hadisa ve iki kasabayı kapsamıştı. 5 Ekim’de, ramazanın ilk gününde başlayan Amerikan saldırısı sonucu kente açılan iki köprü imha edildi.
 
Hastaneye ulaşamadılar
 
Cuma el Hadisi, ulaşımın sekteye uğraması nedeniyle insanların yaralılarını teknelerle hastaneye götürebildiğini, bu nedenle bir komşusunun yolda can verdiğini anlattı. El Hadisi; Amerikan bombardımanı nedeniyle onlarca insanın evlerin yıkıntıları altında kaldığını, sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu insanların hastaneye götürülemediğini belirtti. Öğretmen Ümmü Muhammed ise, işgalciler nedeniyle hemen bütün okulların kapandığını belirtti. İşgalciler, saldırı boyunca kente gazetecilerin girmesini de yasaklamışlardı.
 
Çocukları kalkan yaptılar
 
Amerikan Christian Science Monitor gazetesi ise, “Askerler Irak’ı Nasıl Görüyor” başlıklı haberinde, Iraklı çocukların Amerikalılar tarafından canlı kalkan yapıldığını gözler önüne serdi. Hit kasabasındaki işgalcilerin “duygu ve düşüncelerini” aktaran gazeteye konuşan askerler, 9 yaşındaki iki kızın kendilerine yakınlık gösterdiğini söyledikten sonra, bu yakınlığı kullandıklarını itiraf ettiler. Gazetede şöyle denildi:
“(Asker) Mayer, onları ilk gördüğünde, savaşın ortasındaki bir adamın hesapları içinde olduğunu kabul etti. Yorgundu ve daha önce pek çok kez devriye gezdiği bir sokağın köşesindeydi. Irak’ta aynı hareketlerin tekrarlanması, direnişçilere davetiye çıkarır. Bu nedenle Mayer ve Schuller yanlarındaki şekerleri çıkardılar. Etrafta çocuklar olursa, teröristlerin saldırmayacağını düşünüyorlardı.” “Savaş suçu” teşkil eden bu davranışın “ne anlama geldiği farkedilmeden” yayınlandığı sanılıyor.
 
Beyaz fosfor yasalmış!
 
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Amerikan ordusunun, Irak’ın Felluce kentinde “beyaz fosfor” kullanmasının yasal olduğunu söyledi. Beyaz fosforun, hedeflerin açığa çıkartılması ve duman perdesi oluşturulması için kullanıldığını söyleyen Pace, hiçbir ordunun, sivil zayiattan kaçınmaya Amerikan ordusu kadar özen göstermediğini iddia etti. Orgeneral Pace, beyaz fosforun kimyasal silah olmadığını, savaş kanunlarına tamamıyla uygun olduğunu iddia etti ve haklılığını, “Kurşun, derinin içine beyaz fosfordan daha hızlı giriyor” sözüyle göstermeye çalıştı. Daha önce, beyaz fosfor kullanmadıklarını açıklayan ABD ordusu, maddenin geçen yıl Felluce’de kullanıldığını sonunda kabul etmişti. Kendiliğinden yanıcı kimyasal madde olan beyaz fosfor, temas halinde et veya deride yanığa sebep oluyor ve maddenin yoğunluğuna göre yanık kemiğe kadar ilerleyebiliyor. Felluce’de böyle yanmış yüzlerce ceset bulunmuştu.
 
Amerikan ikiyüzlülüğü
 
ABD ordusunun Felluce’de beyaz fosfor bombası kullandığını ortaya çıkaran İtalyan gazeteci, Amerikan yönetimini ikiyüzlülükle suçladı. RAI kanalında iki hafta önce konuyla ilgili belgeseli yayınlanan Sigfrido Ranucci, 1990’daki Körfez Savaşı’nın ardından, ABD istihbaratının beyaz fosforu “kimyasal silah” olarak sınıflandırdığına dikkat çekti. Bu tanımlamanın Pentagon sitesinde de yer alan bir raporda bulunduğunu belirten gazeteci, bu raporda, Saddam Hüseyin rejiminin Kürtlere karşı beyaz fosfor bombası kullanmasının aktarıldığını belirtti. Ranucci, “Saddam kullandığında, beyaz fosfor kimyasal silah oluyor. Amerikalılar kullandığında ise konvansiyonel silah. Ama bu silahın açtığı yaralar, her halükarda korkunç” dedi.
RAI televizyonu ve sitesinde yayınlanan fotoğraflar, Felluce’deki beyaz fosfor kurbanlarının derilerinin eridiğini gösteriyor. Ranucci, kentte böyle 100’den fazla cesedin fotoğrafını gördüğünü söyledi.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali KAYALI
ali KAYALI - 2 yıl Önce

Ben Arabistan dan böyle bir iyilik beklemezdim hoca efendiden ALLAH razı olsun teşekkür ederim her sözüne Katılıyorum ve AMİİİN diyorum

banner39

banner50

banner47

banner48