banner39

ABD Askerleri Yetim Kızları Kaçırdı

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Er Reşad semtindeki bir çocuk yuvasını basan ABD askerleri yaşları 15 ila 22 arasında değişen 8 kızı kaçırdı. Kızlardan ikisi kurtulurken 6'sından haber alınamıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Askerleri Yetim Kızları Kaçırdı

İslam dünyasının büyük tepkisini çeken olay bir hafta önce Bağdat'ın er Reşad mahallesinde 12 yaşın üzerindeki yetimlerin kaldığı Rahmet yetimevinde yaşandı. Amerikan işgal güçleri, arama yapılacağı gerekçesiyle yurda girdi. Yapılan aramanın sonunda yaşları 15 ila 22 arasında değişen 8 kız yurttan kaçırıldı.
 
Tecavüze yeltendiler
 
Kaçırılan kızlardan ikisi daha sonra serbest bırakıldı. Vicdan Kazım adlı genç kız yaşadığı korku dolu dakikaları şöyle anlattı.   
"Bizi gelip silah zoruyla yurttan aldılar. 'Bizi nereye götürüyorsunuz' diye sorunca boynuma silah kabzasıyla vurdular. Bana tecavüz etmek istediler. Daha sonra ben de onlara karşılık vermeye başladım, bağırmaya başladım, beni yolda attılar. Bilmediğim bir yere attıkları için yurdu sağa sola sorarak buldum."  Genç kız Amerikan askerlerinin kendilerine "yetimhaneye gittiğinizde burada zorla tutuluyoruz diye konuşun" diye telkinde bulunduklarını söyledi. 
 
6 kızdan haber yok

Kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan kızlardan bir diğeri Felah da aynı sözleri tekrarlayarak "Alavi el Hilla semtinde bırakıldım. Askerler bana 2 bin dinar taksi parası verdi" diye konuştu. Arkadaşlarını merak ettiklerini söyleyen çocuklar, Irak hükümetine arkadaşlarının nerde olduğunu sorduklarını ama hiç bir yetkilinin buna cevap vermediğini kaydetti. 
Kaçırılan kızların isimleri, "Zemen Cebbar, Dumu Maan, Zeynep Hamud, Fatma Askuri, Ehlam Abdullah, dilsiz bir kız" şeklinde açıklanırken kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan 2 kızın perşembe günü söz konusu olayla ilgili bir basın açıklaması yapacağı bildirildi.  

Rahmet yetimevi müdiresi Saad Mehdi El Hafaci de olay sonrası yaptığı açıklamada, "6 çocuktan haber alamıyoruz. Amerikalılara kızların nerde olduğunu sorduğumuzda konudan haberlerinin olmadığını söylediler" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?