banner15

ABD Ay'ın yüzeyini de parselledi!

California eyaleti, ülke içinde ve Dünya'da yer almamasına rağmen, Apollo 11'in Ay'a ilk indiği yeri eyaletin tescilli sit alanı ilan etti

ABD Ay'ın yüzeyini de parselledi!


ABD'nin California eyaleti, ülke içinde ve Dünya'da yer almamasına rağmen, Apollo 11'in 1969'da Ay'a ilk indiği yeri eyaletin tescilli sit alanı ilan etti.

Benzeri görülmemiş karar, California Eyaleti Tarihi Kaynaklar Komisyonunun Amerikan astronotlarının Ay'da bıraktıkları 100'den fazla eşyanın korunması amacıyla yaptığı başvuru üzerine alındı.

Amerikalı astronotlar sit alanı ilan edilen yer ve civarında alet ve edevat, bir Amerikan bayrağı, ayak izleri, yemek ve atık torbaları bırakmıştı.

Komisyon, California firmalarının Apollo projesinde çalıştıkları ve eyaletin tarihi değerlerine katkıda bulunduklarını belirtiyor.

California eyaletinin sit alanı ifadesi, Ay'da yürüyen ilk insan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in geride bıraktığı herş eyi kapsıyor. Astronotlar Dünya'ya dönüş yolunda modüllerinin daha hafif kalkış yapması için çok sayıda eşyayı atmışlardı.

Ancak, California eyaletinin ilan ettiği kavram içinde Ay yüzeyi, uluslararası hukukun hiçbir ülkeye bu hakkı vermemesinden ötürü bulunmuyor. Kararın, ileride Ay'a yapılacak seyahatler sırasında bu yerin korunması amacıyla alındığı iddia ediliyor.

Kaynak: AA


 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48