banner15

ABD Bakan tutukladı

Venezuela Dışişleri Bakanı Maduro, New York'tan Venezuela'ya dönüş yapacağı sırada, tutuklandı.

ABD Bakan tutukladı
Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro, New York'tan Venezuela'ya dönüş yapacağı sırada, tutuklandı. Havaalanındaki güvenlik görevlileri tarafından uçak bileti ve seyahat belgeleri elinden alınan Maduro'nun uzun bir süre sorgulandı. Ancak durumun açığa kavuşması üzerine ABD tarafı Maduro'dan özür diledi.

BM Genel Kurulu'na katılmak üzere geldiği New York'tan Venezuela'ya dönmek üzere John F. Kennedy Havaalanı'na geçen Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro'nun seyahat hakkı, güvenlik güçleri tarafından geçici bir süre elinden alnıdı. Seyahat belgeleri ve uçak biletine el konulan Maduro, uzun bir süre bir odada bekletildi ve sorgulandı. Venezuela Televizyonu ile telefon bağlantısı kuran Maduro, "Bir odada yaklaşık 1 saat 40 dakika tutuklu kaldım. Daha sonra BM Temsilcimiz Francisco Arias Cardenas'ın girişimleri oldu" şeklinde konuştu. Maduro, "Durumu ABD hükümetine haber verdim ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'dan bu konu hakkında soruşturma başlatmasını istedim. ABD hükümetinden uluslararası haklara saygı göstermesini talep ediyorum" dedi. Bu arada Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, tutuklamanın 4 Şubat 1992 yılında Venezuela'da yaşanan darbede Maduro'nun isminin de yeralamsı sebebiyle gerçekleştirildiğinin iddia edildiğini ancak Maduro'nun söz konusu darbe ile bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Chavez, "Öyle görünüyor ki Maduro, 4 Şubat sebebiyle listeye alınmış durumda ancak onun bu olaylarla bir ilgisi yok" dedi.

Dışişleri Bakanı Maduro olayı anlatırken, "Görevlilere, dışişleri bakanı olduğumu söylediğimde, durum daha da kötüleşti, bana hakaret etmeye ve bağırmaya başladılar. Olay yerine gelen bir polis memuru, bizi tehdit etti" ifadelerini kullandı. Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Jose Vicente Rangel ise olayın, Chavez'in Çarşamba günü BM Genel Kurulu'nda ABD Başkanı hakkında söylemiş olduğu "şeytan" nitelendirmesi ile bağlantılı olduğunu öne sürerek, "Maduro'nun statüsündeki bir kişiye yönelik benzer bir uygulama ne görülmüş, ne de duyulmuştur. Bu Dışişleri Bakanı Maduro'ya bir saldırıdır" şeklinde konuşmuştu.

Olayın kamuoyuna yansıtılmasının ardından görevlilerin bilet ve seyahat belgelerini kendisine geri verdiğini söyleyen Maduro, daha sonra yaptığı basın açıklamasında, dövülmekle tehdit edildiklerini vurguladı. Olayın duyulması ile birlikte ilk olarak Latın Amerikalı üst düzey bir diplomat olan Thomas Shannon'dan bir telefon aldığını kaydeden Maduro, Shannon'un olay karşısında oldukça şaşırdığını ifade ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin olay yerine gelmelerinin ardından sorunun çözüme kavuşacağını düşündüğünü söyleyen Maduro, "Yetkililer geldiklerinde bacaklarımızı aralayıp, ellerimizi duvara yasladık ve polis üzerimizi aradı", "BM Genel Sekreteri Kofi Annan, olayı incelemek üzere bir grup avukat görevlendirdi" dedi.

Maduro, olayı, uluslararası yasalara karşı bir saldırı niteliğinde ve utanç verici olarak tarif ederken, bu durumun Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in BM Genel Kurulu'nda ABD Başkanı George W. Bush hakkında "şeytan" ifadesini kullanması ile bağlantılı olduğunu öne sürdü. Bu arada ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Maduro'nun açıklamalarını yalanlayarak, bu yönde bir eylemin söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı daha sonra yaptığı açıklama ile olayı doğruladı ve Maduro'dan özür diledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gonzalo Gallegos, "Bakanlık Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro'ya yönelik olarak New York'taki John F. Kennedy Havaalanı'nda yaşanan olayı doğruluyor" diyerek, bakanlığın bu konu sebebiyle derinden üzüntü duyduğunu, başta Maduro olmak üzere Venezuela hükümetinden de özür dilendiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48