banner15

ABD, Bakü Hava Üssü Kuruyor

Washington yönetimi ile Azerbaycan arasında, İran sınırı yakınında hava üssü kurulması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Washington'ın üs karşılığında Dağlık Karabağ sorununun çözülmesi sözünü verdiği belirtildi. Bu arada Ermenistan ve Azerbaycan

ABD, Bakü Hava Üssü Kuruyor

İran'a bir hava saldırısını açıkça dile getiren ABD, Azerbaycan ile hava üsleri konusundaki görüşmelerini sürdürüyor. Washington, üs için Baku'ya, Dağlık Karabağ'da çözüm sözü verdi. Buna göre ABD'nin Ermenistan'dan ilk olarak daha önce iki tarafın uzlaştığı, ancak Ermenistan'ın uygulamadığı çözüm önerilerini kabul etmesini isteyeceği belirtildi. ABD tarafından kurulacak hava üssünün ise Hazar Denizi ve İran sınırına yakın bir bölgede konuşlandırılacağı ve çok sayıda uçağın aynı anda iniş ve kalkış yapmasına olanak sağlayacağı ifade ediliyor. Washington üssü isterken Hazar Denizi'ndeki uyuşturucu trafiği, petrol bölgelerinin korunması ve Ortadoğu'daki isyancı örgütler ile savaşı gerekçe gösterdi.

Koçaryan ile Aliyev biraraya geliyor

Bu arada Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Şubat ayının başında Fransa'da bir araya geleceği bildirildi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan iki lider arasında görüşmenin yeri ve zamanı konusunda kısa bir süre sonra belli olacağını söyledi. Fransız tarafının her iki devlet başkanına davetiyeleri gönderdiğini söyleyen Oskanyan, resmi buluşma yeri ve zamanının Fransa tarafından açıklanacağını kaydetti. Azeri Press Ajansı ise diplomatik kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, tarafların 10 Şubatta buluşacağını iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48