banner39

ABD barda çıkan olay yüzünden Libya'yı bombaladı

Amerika Libya'yı bombaladı,Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti(Türk Tarih Kurumu) kuruldu

Arşiv 15.04.2010, 10:33 16.04.2010, 06:51
ABD barda çıkan olay yüzünden Libya'yı bombaladı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

İsyancı Ahmet Aznavur Biga Yakınlarında Yakalanarak Öldürüldü 15 Nisan 1921

Hilafet ordusu adıyla kurulan Kuvay-i İnzibatiye tarafından İngilizlerin milli mücadeleye karşı kışkırtmalarıyla 1 Ekim 1919 ve 16 Şubat 1920 tarihlerinde çıkan ayaklanmaların lideri olan Ahmet Aznavur Biga yakınlarında yakalandı ve Çiftlikköylü Mehmet Efe tarafından başı kesilerek öldürüldü. 

İstanbul’da Terzilik Mektebi Açıldı  15 Nisan 1929

Cumhuriyet’in ilanından sonra açılmaya başlayan kız enstitüleri arasında yer alan Terzilik Okulu, kadın eğitimine verilen önemin bir göstergesi olarak 5 Nisan1929 tarihinde İstanbul’da açılmıştır. Bu okul 1938-1939 öğretim yılında ise  Erkek Terzilik Okulu adını almıştır.

Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti(Türk Tarih Kurumu) Kuruldu   15 Nisan 1931

Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti, Türk Tarihi’ni inceleyip araştırmak amacıyla Atatürk’ün direktifleriyle 26 üye tarafından 15 Nisan 1931 tarihinde kurulmuştur.3 Ekim 1925 tarihinde ise Türk Tarih Kurumu Adını alan bu kurum görevine devam etmektedir.

Amerika Libya’yı Bombaladı 15 Nisan 1986

Batı Berlin'deki bir diskotekte gerçekleşen ve bir ABD vatandaşının öldüğü olayın ardından ABD ve İngiltere bir saldırıya misilleme olarak Kaddafi'nin Trablus ve Bingazi'deki konutlarını, deniz üsleri 160 uçak ile bombalamıştır. Kaddafi'nin evlatlık kızının da aralarında bulunduğu 44 kişi ölmüştür. 

İlk ve tek ipekçilik okulu açıldı 15 Nisan 1888

Osmanlının ilk ve tek ipekçilik okulu Bursa’da açılmıştır. Cumhuriyet döneminde İpekböceği Enstitüsü olarak devam eden okulun tarihi binası yakın zamanda onarılmıştır. 
 

Paris Antlaşması imzalandı 15 Nisan 1856

1800’lü yıllarda İngiltere Osmanlı devletinin toprak bütünlüğünden yana bir politika izlemekteydi. Rusya ise Osmanlı devletini İngiltere ile paylaşma isteği içerisinde bulunmaktaydı. Rusya İngiltere’den istediği desteği ittifakı bulamayınca Osmanlı devletine karşı tek başına mücadele etme kararı almış ve 1853 yılında Osmanlı devletine savaş ilan etmiştir. Rusya emeline tek başına ulaşmak için harekete geçince İngiltere başta olmak üzere Avrupa devletlerinin büyük kısmı Osmanlı devletinin tarafında yer aldı. Avrupa devletlerinin de desteği ile Rusya ağır bir mağlubiyete uğradı. Bu savaşın sonunda Paris te bir barış antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Osmanlı devletinin toprak bütünlüğü Avrupa devletlerinin garantisi altına alındı. Osmanlı devleti bir Avrupa devleti kabul edildi. Ancak İngiltere bu yardımlarının karşılığında Kıbrıs’ın geçici olarak idaresini ele aldı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?