banner39

ABD basını: Gül, Kongreyi uyardı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Kongre üyeleri ile görüşmelerinde Irak ve Ermeni tasarısı konusunda uyardığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD basını: Gül, Kongreyi uyardı

Washington Post gazetesinin tanınmış köşe yazarı Jim Hoagland, Gül’ün kendisine “Başkan Bush’un yeni stratejisini destekliyoruz ve ona bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dediğini aktardı. Hoagland, Gül’ün Ermeni tasarısının geçmesi halinde ikili ilişkileri yıkılacağını kuvvetli bir biçimde dile getirdiğini de yazdı.

Washington Post yazarı Jim Hoagland, “Capitol Hill’deki diplomatlar” başlıklı yazısında yabancı diplomatların giderek artan bir biçimde Kongre yolunu tuttuklarını, bunun da demokratların kontrolündeki Kongre’nin yeni gücünün bir göstergesi olduğunu kaydetti.
Hoagland, Başkan George W. Bush’un yasamayı önemsememe tavrının geri teptiğini ve bunun sonucunda da Kongre’nin ele almaya pek de hazırlıklı olmadığı politika geliştirme görevini üstlenmeye itmeye katkıda bulunduğunu belirtti.

Demokratların Irak’taki Amerikan askerlerini en kısa bir süre içinde çekilmesini sağlamayı görev gibi gördüklerini kaydeden Hoagland, Kongre yolunu tutan yabancı diplomatların arasında Türkiye ve Mısır Dışişleri Bakanları Abdullah Gül ve Ahmed Abdül Geit’in de bulunduğuna dikkat çekti. Hoagland şunları yazdı:

“Hızlı bir çekilmeyi sağlama çabaları, komşu Irak’taki şiddet ve kaotik koşullar nedeniyle zaten sarsıntıya uğramış Türkiye ve bölgedeki Arap devletlerinde alarm yaratıyor. Yeni güç dengesini değerlendirmek ve Washington’un Irak’ta sabırlı olmayı teşvik etmek üzere geçen hafta Capitol Hill yolunu tutan diplomatlar arasında Türkiye ve Mısır dışişleri bakanları da vardı.”

ABD TÜRKİYE İLİŞKİLERİ YIKILIR

Gül ve Geit’in ülkelerinin Irak savaşına karşı çıktığına dikkat çekerken ikisinin Kongre üyelerini Amerika’nın hızlı bir biçimde çekilmesinin yol açacağı “felaket”i düşünmeye çağırdıklarını kaydeden Hoagland, Gül’ün kendisine “Başkan Bush’un yeni stratejisini destekliyoruz ve ona bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dediğini aktardı. Hoagland şöyle devam etti:

“Beklendiği gibi, Capitol Hill’deki görüşmelere ikili kaygılar damgasını vurdu. Gül, bir asır önce Osmanlı Ermenilerin kitlesel katlini ‘soykırım’ olarak kınayan bir tasarının Kongre tarafından onaylanması halinde, ABD-Türkiye ilişkilerinin yıkılacağını küvetli bir biçimde savundu.”

Jim Hoagland, yazasına son verirken de Demokratların Kongre’nin ABD’nin dış politikasını sekilendirmede başlıca kriter olarak seçim sonuçlarını kullanmaması uyarısını da yaptı.(ANKA

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?