banner39

ABD basını İsrail'i değil Türkiye'yi hedef gösteriyor

Amerikan medyası İsrail saldırısının yanlış olduğunu söylerken bile asıl sorumluluğu Türkiye'ye yüklüyor

Arşiv 07.06.2010, 12:01 07.06.2010, 12:01
ABD basını İsrail'i değil Türkiye'yi hedef gösteriyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Amerikan medyası İsrail'in uluslararası hukuku ve insanlığı ayaklar altına alan saldırısını değil, Türkiye ve Türk dış politikasını tartışmaya devam ediyor.

Tanınmış gazeteci-yazar Fareed Zakaria, "Orta Doğu'nun en başarılı iki ülkesi" olarak tanımladığı Türkiye ve İsrail'in, "bir zamanlar müttefikken şimdi süratle katı birer düşmana dönüşmekte olduğunu" ve bunun gelecek için iyi bir işaret olmadığını savundu.

Zakaria, CNN televizyonundaki "Fareed Zakaria GPS" programında, "İsrail'in, gemi filosuna baskınıyla, kendisi için siyasi açıdan felaket bir şey yaptığını" belirterek, "bu ülkenin on yıllardır, siyasi açıdan en iyi çözülebilecek sorunlara askeri çözümler getirme yönünde ilerlediğine" dikkati çekti. Zakaria, "filoya baskının da, bir işe yaramayan tek taraflı askeri eylemlerin son örneği olduğunu" kaydetti.

"TÜRKİYE DE YENİ VE TEHLİKELİ BİR OYUN OYNUYOR"

Türkiye'nin "yeni ve potansiyel olarak tehlikeli bir oyun oynadığını" ileri süren Zakaria, "Ankara'nın, fiziksel ve tarihi açıdan Avrupa ile bağlarına rağmen giderek kendisini bu köklerden uzaklaştıran bir rol oynadığını" savundu.

İsrail'in uluslararası sularda sivil bir gemiye saldırısının sorumluluğunu neredeyse Türkiye'ye yükleyen Zakaria, "Bir zamanlar ABD'nin güçlü müttefiki, NATO'nun kurucu üyesi Türkiye'nin şimdi çoğu zaman bir dosttan çok sorun yaratıcı olarak göründüğünü" öne sürdü.

"Türkiye'nin AB üyesi olma isteğiyle, Brüksel tarafından konulan her koşulu yerine getirdiğini ancak Avrupa tarafından defalarca ters yanıt alarak küçük düşürüldüğünü" savunan Zakaria, "dolayısıyla şimdi Türkler kendi yollarında gitme kararı almış görünüyor" dedi.

Zakaria, ABD'nin de, özellikle önceki başkan George W. Bush zamanında Türkiye ile ilişkilerini iyi yönetemediğini, Bush'un ekibinin Türkiye'ye "tepeden bakan" bir tavırla yaklaştığını belirterek, "Şimdi Türkiye'nin Batıdan uzaklaşmakta olduğunu ve bir Orta Doğu ve Orta Asya gücü olarak yeni bir rol arayışı peşinde koştuğunu" savundu.

Fareed Zakaria, "(Türkiye), İslamcı bir harekette kökleri bulunan bir hükümet altında, ekonomik açıdan güçlü, siyasi açıdan istikrarlı ve ideolojik olarak kendine güvenen bir ülke" dedi.

WASHINGTON POST: "LAİK DOST İMAJINA AYKIRI GÖRÜNTÜLER"

Washington Post gazetesinde Mary Beth Sheridan imzasıyla yayımlanan analizde de önceki gün İstanbul'da düzenlenen İsrail karşıtı gösteride, bazı göstericilerin kafalarına "Hamas bantları" taktığı, "intifada" nakaratlı şarkılar söylendiği belirtilerek bunun, Türkiye'nin uzun süredir Batıda sahip olduğu, "İsrail ve ABD'nin laik dostu" imajına aykırı olduğu savunuldu.

"Son yıllarda İsrail'e sert eleştirilerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, son gemi baskınıyla ilgili bu ülkeye yönelik suçlamalarının ardından Gazze sokaklarında fotoğraflarının ellerde taşındığı" belirtilen yazıda, "AK Parti'nin dini kökleri bulunuyor ancak serbest pazar politikaları ve AB'ye üyelik yolunda demokratik reformları geçirme çabasıyla muhafazakar girişimcileri ve liberalleri de kendisine çekiyor" ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin "çarpıcı biçimde" gerilediği savunulan yazıda, uzmanların, "Türkiye'nin, komşularıyla ilişkilerini geliştirdikçe, İsrail'in desteğine artık ihtiyaç duymadığı" şeklindeki görüşüne yer verildi.

Türkiye'nin yine de Batı ile güçlü bağlarını sürdürdüğü, AB'nin ülkenin en büyük pazarı olmaya devam ettiği ve Türk askerlerinin Afganistan'daki NATO operasyonlarında önemli rol oynadığı ifade edilen yazıda, Başbakan Erdoğan'ın, "Biz, hem Batı hem de Doğu ile bağlarını sürdürmek isteyen bir ülkeyiz" sözlerine yer verildi.

banner53
Yorumlar (1)
şafak özyılmaz 11 yıl önce
türkiyenin üstlendiği bu rol yeni rolu değil yakın bir tarihte askıya aldığı fakat yüzyıllardır üstlendiği gerçek rolüdür abilik ve liderlik ve beyin görevidir dünyanın kalbi kabedir beyni türkiye akıl ve kalbin ittifakıyla muzafferiyet gelir
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?