banner39

ABD basını, planı yerden yere vurdu

Amerikan basını, Başkan George W. Bush'un yeni Irak stratejisini sert şekilde eleştirdi. Öne çıkan eleştirilerden bazıları şöyle:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD basını, planı yerden yere vurdu

Washington Post: Yeni Irak planını "çok riskli" olarak niteleyen gazete, "Başkan, Irak'ta asker sayısını ve risk düzeyini artırıyor" diye yazdı. Washington Post, "Irak'taki Amerikan kayıplarını artıracak olan bu planın Irak'a istikrar sağlama şansı ise çok düşük" ifadesini kullandı.

New York Times: "Gerçek Felaket" başlıklı başyazıda, "Başkan Bush, dün gece Amerikan halkına Irak'ta başarısız olmanın felaket anlamına geleceğini söyledi. Esas felaket Bay Bush'un savaşıdır ve o, bu savaşı çoktan kaybetti" denildi. NYT, Bush'un Irak'ta yapılan hataları kabul ederken bile "yanlışlıkla Irak'a giden bir turist gibi konuştuğunu" belirtti.

Los Angeles Times: Bush'un planını, "bir lise ödevine" benzeten gazete, "İyi görünüyor, kolay okunuyor ve bazı bölümlerde ikna edici olmayı başarıyor. Ancak keşke zamanında teslim edilseydi" diye yazdı. Gazetedeki analizde, yeni Irak stratejisinin, Irak'a daha fazla asker gönderilmesine karşı olan Demokratları birleştirirken, Cumhuriyetçiler arasında ayrılık yarattığına da dikkat çekildi.

Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?