banner15

ABD Başkanı Bush Afganistan'da

ABD Başkanı George W. Bush Taliban rejiminin 2001 yılında devrilmesinden bu yana ilk kez Afganistan'a gitti. Bush Asya gezisi çerçevesinde Hindistan ve Pakistan'ı da ziyaret edecek. Hindistan'da onbinlerce kişi Bush'u gelişini protesto ediyor.

ABD Başkanı Bush Afganistan'da

ABD Başkanı George Bush, Washington'un daha önce duyurmadığı ilk Afganistan ziyareti için bu ülkedeki Bagram Hava Üssü'ne gitti. Uluslararası ajanslar, Bush'un Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşeceğini ve ülkedeki Amerikan askerlerini ziyaret edeceğini duyurdu. Asya gezisine çıkan ABD Başkanı George Bush'un ziyaretinin ilk durağı olarak açıklanan Hindistan'dan önce Afganistan'a geleceği, bu sabah ilk kez ismi açıklanmayan bir Afgan yetkili tarafından duyurulmuştu. ''Konunun hassasiyeti'' nedeniyle ismini açıklamadığını söyleyen Afgan yetkili, Bush'un Karzai ile öğle yemeğinde bir araya geleceğini ve iki liderin daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyeceğini kaydetmişti. Afganistan'da bulunan yaklaşık 20 bin koalisyon askerinin çoğunluğunu ABD askerleri oluşturuyor. Güney Asya gezisi için Washington'dan dün gece ayrılan Bush'un bu gece geç saatlerde Hindistan'a varması, temaslarına da yarın başlaması bekleniyor. Bush, Hindistan'dan sonra da Pakistan'a geçecek.

Yüzbinler Bush'u proteto ediyor

Hindistan'da onbinlerce kişi, ABD Başkanı George Bush'un ülkeye yapacağı ziyareti protesto etmek için toplandı. Yeni Delhi'deki protesto gösterisinde, binlerce kişinin ''Bush'a Ölüm'' sloganları atarak yürüdükleri belirtiliyor. Polis kaynakları, büyük çoğunluğu Müslüman yaklaşık 100 bin kişinin, Yeni Delhi'nin merkezinde, genellikle mitingler için kullanılan bir alanda toplandıklarını kaydetti. Meydanda kalabalığa seslenenler arasındaki Hindu politikacı Raj Babbar, ''Hindu ya da Müslüman, Hindistan'ın tüm insanları burada öfkemizi göstermek için toplandık. Tek bir mesajımız var: 'Katil Bush, evine dön''' diye konuştu. Bush'un, bu gece Hindistan'a ulaşması ve yarın Hintli yetkililerle temaslarına başlaması bekleniyor. Kalküta ve Bangalor'da da Bush karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

Photo

Müşerref Keşmir sorunu için hamle istiyor

Bush'u ağırlamaya hazırlanan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ise Bush'a ziyaretini Keşmir sorununun kesin çözümünü sağlamak için kullanması çağrısında bulundu. BBC'nin sorularını yanıtlayan Müşerref, Hindistan'la Pakistan arasındaki Keşmir anlaşmazlığının çözümü için bir fırsat bulunduğunu söyledi. Geçmişi 60 yıl önceye dayanan sorunun bir anda çözülmesini beklemediğini belirten Müşerref, Başkan Bush'un en azından bu alanda çabalara yeni bir ivme kazandırabileceğini savundu. Müşerref, Kabil yönetiminin Pakistan'ın ülkeyi Taliban güçlerine üs olarak kullandırdığı suçlamalarını da reddetti. Müşerref, Afgan hükümetinin başkalarını suçlamadan önce kendi evine çekidüzen vermesi gerektiğini savundu. Pakistan kuvvetleri halihazırda Afgan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesinde, üyelerin saklandıklarını öne sürdüğü bölgelere operasyon düzenliyor. Yetkililer, helikopter desteğinde gerçekleştirilen operasyonda 25 üyenin öldürüldüğünü ya da yaralandığını söylüyor. El Kaide ve Taliban üyelerinin Pakistan'a sınırdan sızan yabancılar olduğu söyleniyor.

Washington'un Hindistan politikası değişiyor
 
Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in, geçtiğimiz ay ABD'ye düzenlediği ziyaret sırasında açıklandı: Amerika, Hindistan'la sivil amaçlı nükleer programı konusunda işbirliğini geliştirecek. ABD Başkanı George Bush ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Beyaz Saray'daki görüşmelerinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkeleri arasındaki güçlü ilişkiye vurgu yapıp, özgürlük ve demokrasi için ortak taahhütleri olduğunu söylediler. Basın toplantısında Singh, ABD Başkanı George Bush'un, terörle mücadele taahhüdünü takdir ettiğini belirtti. Manmohan Singh ayrıca daha temiz ve ucuz enerji kaynakları için Amerika'yla sivil nükleer enerji programları konusunda işbirliğini artırmayı kararlaştırdıklarını açıkladı. Bu taahhüt, toplantıdan sonra yayımlanan ortak yazılı açıklamada da yer alıyor.

Bu, Amerikan dış politikasında önemli bir değişimin işareti. Washington, Hindistan'a, 1998 da nükleer deneme gerçekleştirdiği zaman yaptırım uygulamaya başlamıştı. Şimdi bu konudaki tutumunu değiştirmeye başladığı anlaşılıyor. ABD Başkanı George Bush da, ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin hiç bu kadar güçlü olmadığını söyledi. Ancak Bush, Hindistan'ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olma yolundaki çabalarına hiç değinmedi. ABD yönetimi, Hindistan'ın BM Güvenlik Konseyi'nde daimi sandalye elde etme girişimlerine destek vermeyeceğini açık biçimde dile getirmişti. ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice bu tutumu, 'herhangi bir ülkenin adaylığını engellemeyi amaçlamadıklarını, BM içinde daha geniş çaplı bir reform arzuladıklarını' söyleyerek yumuşatmaya çalıştı. Amerika şu ana kadar bu konuda sadece Japonya'ya destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48