banner15

ABD Basra Körfezi'ni kuşatılacak

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'a gözdağı vermek amacıyla Basra Körfezi'ndeki askerî gücünü bir uçak gemisi daha yollayarak arttıracak

ABD Basra Körfezi'ni kuşatılacak

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), İran'a uyarı için Basra Körfezi'ndeki askerî gücünü arttırmayı ve ikinci bir uçak gemisi göndermeyi planladığı iddia edildi.

Amerikan CBS kanalının askerî kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Pentagon'un Basra Körfezi'ndeki askerî gücünü Ocakta arttırmaya başlayacağı ve İran'a askerî operasyon düzenlemektense, bu ülkeye açık bir mesaj göndermeyi tercih ettiği belirtildi.

Pentagon'un İran'ın giderek artan provokasyonlarına yanıt olarak Basra Körfezi'ne ve çevresine önemli donanma gücü konuşlandıracağını bildiren CBS, İran donanmasının tatbikatları, Tahran'ın Irak'taki Şii milislere desteği ve bu ülkenin tartışmalı nükleer programının Amerikalılar'ın endişelenmesine sebeb olduğunu kaydetti.

Pentagon sözcüsü, haber konusunda yorumda bulunmayı reddederken, Savunma Bakanlığı yetkilileri, haberin, zamansız ve spekülatif olduğunu söylediler. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35