ABD -Belarus diplomatik kriz büyüyor

ABD -Belarus arasında başlayan diplomatik kriz, karşılıklı olarak elçiliklerin kapatmanın eşliğine getirdi.

ABD -Belarus diplomatik kriz büyüyor


Amerika'nın 'Avrupa'nın son diktatörü' olarak nitelediği Aleksander Lukaşenko'nun ülkesi Belarus başkent Minsk'de bulunan ABD Büyükelçiliğine yönelik operasyonlarına hız verdi.

ABD büyükelçisini sınırdışı eden Minsk 'istenmeyen adam' ilan ettiği 11 Amerikalı diplomatın da ülkeden gitmesini istedi. Washington Minsk'te bulunan büyükelçiliğin kapatılması yönünde karara hazırlanırken, Belarus'dan da karşılık olarak büyükelçilik ve New York başkonsolosluğunun kapatılmasını isteyebilir.

Rusya ile birlik devlet olma yolunda adımlar atan ve Moskova'yı ABD'nin kurmaya çalıştığı füze savunma sistemine karşılık olarak ülkesinde nükleer füzeler yerleştirebileceğini söyleyen Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, ABD ile ilişkileri tamamen kesiyor.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDE SADECE 4 DİPLOMAT KALDI

Mart ayında ABD büyükelçisini sınırdışı eden Minsk, yılbaşından bu yana da elçilikte çalışan 34 diplomattan sadece 31'ini gönderdi. Minsk'te bulunan ABD büyükelçiliğinde sadece 4 diplomat kaldı. Washington Minsk'in girişimini sağlıksız ve adaletsiz bir politika olarak yorumluyor.

Belarus'da gerçekleşen seçimlerde Lukaşenko anayasal değişiklik yaparak üçüncü dönem iktidara gelmesi batı ülkeleri tarafından yoğun eleştirilere neden olmuştu. ABD, Lukaşenko ve üst düzey devlet görevlilerine vize yaptırımı uygularken, ABD'de faaliyette bulunan Belarus şirketlerine yönelik baskılar iki ülke arasındaki gerilimi artırdı.

Washington Belarus'un petrol ve kimya ile uğraşan devlet şirketi Belneftekhim'in çalışmalarını durdurdu. Şirketin banka hesaplarını donduran Washington Amerikalı firmalara da Belarus devlet şirketleri ile iş yapmama yasağı getirdi. Washington Minsk'ten seçimler sonrasında gözaltına alınan muhalefet parti temsilcilerinin hapishanelerden bırakılmasını istiyor.

AB BAYRAĞI TAŞIYAN MUHALİF LİDER TUTUKLANDI

ABD'nin yanı sıra AB ile de sorunlu ilişkileri olan Minsk'te AB bayrağı taşıyan muhalif Sosyal Demokrat Parti lideri Mikola Statkeviç önceki gün gözaltına alındı. Polis 1 Mayıs yürüyüşünde muhalif liderin AB bayrağı taşıdığının tespit edildiğini, yasalara göre de bunun suç olduğu belirtildi. 20 kişilik küçük bir grupla gösteri yapan muhalif lider ve yandaşları yasalara aykırı gösteri yapmaktan da suçlu bulundu.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35