banner15

ABD: Belarus Seçimini Tanımıyoruz

Seçimlere hile ve yolsuzluk karıştığını, muhalif adayların baskı altında tutulduğunu söyleyen Brüksel ve Washington, demokratik standartların çok altında kalındığını söylüyor.

ABD: Belarus Seçimini Tanımıyoruz
Belarus cumhuriyetinde yapılan seçimlerden Alexander Lukaşenko üçüncü bir dönem koltuğuna sahip çıkarak çıktı fakat komşu Rusya'dan aldığı tebrik mesajlarını, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nde duymak imkansız.

Seçimlere hile ve yolsuzluğun karıştığını, muhalif adayların baskı altında tutulduğunu söyleyen Brüksel ve Washington, demokratik standartların çok altında kalındığını söylüyor. Washington, seçimleri kabul etmediğini ilan ederek, tekrar edilmesini istedi.

Seçimlerin adil ve özgür geçmediği hükmüne varan Agit gözlemcilerinin izlenimleri, bu çağrıyı destekler nitelikte. Amerikan Dışişleri'nin sözcüsü Sean McCormack, Avrupa Birliği'yle ortak hareket edeceklerini belirtti. Amerika'nın dün açıklanan -ve Lukaşenko'yu yüzde 80'in üzerinde oy desteğiyle galip gösteren- seçim sonuçlarını meşru görmediklerini; Amerika'nın tebriklerini Cumhurbaşkanı'na değil, büyük risk altında çalışan cesur ve demokrat muhaliflerine gönderdiğini söylüyor.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko

Alexander Lukanşenko ise, Batı'dan gelen bu eleştirilere en ufak bir taviz vermeyeceğini dün açıkça belli etti. ''Devrim tezgahınız Belarus'ta tutmadı'' dedi. Belarus muhalefetinden yaklaşık bin kişi, soğuk bir geceyi dışarıda geçirerek, protesto eylemi düzenliyor. Minsk'teki muhabirimiz, başkentin merkezindeki Ekim Meydanın'da dün gece 15-20 çadır kurulduğunu; elden ele dolaştırılan sıcak çaylarla ısınmaya çalıştıklarını bildiriyor.

Lukaşenko karşısında seçimin mağlubu ilan edilen iki muhalif aday, seçimlerin tekrarı çağrısını yineleyerek, protestoya katıldı. BBC muhabiri, göstericilere karşı kuvvet kullanılmadığını; fakat zırhlı polis birliklerinin protestocuları dağıtacağı söylentisinden dolayı, ortamın gergin olduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48