banner15

ABD binlerce silahının nerede olduğunu bilmiyor

Irak ve Afganistan'da kaybolan silahların akibeti Washington Post'ta yayınlanan bir raporla yeniden gündemde

ABD binlerce silahının nerede olduğunu bilmiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak ve Afganistan'da kaybolan ABD silahlarının terör örgütü PKK ve Taliban'ın eline geçtiğine dair iddialar gündemden düşmüyor.

ABD'nin işgal ettiği Irak ve Afganistan'daki silah envanterindeki boşluklar kafalarda soru işaretlerine yol açıyor.

Washington Post gazetesi, Amerikan Kongresi'nin talimatıyla yapılan bir araştırmanın sonucunda yayınlanan bir raporu gündeme taşıyarak konuya bir kez daha dikkati çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "PKK'nın elinde Amerikan menşeli silahlar var" sözleriyle konuyu dünya gündemine taşımıştı.

Amerikan Kongresi'nce hazırlanan rapor da Erdoğan'ın sözlerini teyit ediyor. Raporda, Irak'ta kaybolan silahların bazılarının terör örgütü PKK'ın eline geçtiğinin belirlendiği kaydediliyor.

Gazete, Irak'taki kayıp silahlar konusuyla ilgili olarak Türkiye'nin Washington'a şikayette bulunduğunu da yazdı.

Raporda ayrıca, Afganistan'da ABD tarafından Afgan ordusuna sağlanan onbinlerce silahın envanter kayıtlarının görünmediğine dikkat çekildi.

Afgan kuvvetlerine hibe edilen yaklaşık 240 bin silahın 3'te 1'inden fazlasının nerede olduğunun bilinmediği belirtilirken diğer NATO ülkelerince sağlanan 135 bin silah konusunda da bilgi bulunmadığı belirtildi.

Rapora göre, Irak'ta akıbeti belirsiz silahların sayısı 190 bin. Kayıp silahlar arasında makineli tüfekler, roket atarlar ve suikast silahı olarak bilinen Glock marka tabancalar bulunuyor.

Yayınlanan bu raporun ardından Pentagon'a daha net bilgi için baskı yapmaya başlayan ABDli siyasetçiler ise, savunma bakanlığını dikkatsiz davranarak askerlerin hayatını tehlikeye atmakla suçluyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 07:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35