banner15

ABD Bizim Herşeyimiz

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington gezisi öncesinde Türk-Amerikan ilişkilerini, Türk dış politikasının temel taşlarından biri olduğunu söyledi. Türkiye'nin ABD ile ilişkilerin başka hiçbir ülkeyle ilişkisine benzetil

ABD Bizim Herşeyimiz

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Los Angeles World Affairs Council adlı kuruluşun düzenlediği konferansa katılan Gönül, ''Avrasya'da değişen güvenlik ortamı ve Türkiye'nin stratejik önemi'' konulu konuşma gerçekleştirdi.

Gönül konuşmasında, ''ABD ile ilişkilerimiz, daima Türk dış politikasının temel taşlarından biri oldu ve başka hiçbir ülkeyle ilişkilerimizle karşılaştırılamaz'' dedi. İki ülkenin sürekli olarak ortak değerler ve demokrasiye dayalı ilişkileri ilerletme yollarına baktığına dikkati çeken Gönül, gerçek bir stratejik ortaklık için dürüst ve kapsamlı bir diyaloğun şart olduğunu kaydetti. ''Bakanlararası ilişkiler ve askeri personel ilişkileri en üst düzeyinde'' diyen Gönül, son 20 yılda Türk-ABD savunma sanayii işbirliğinin toplam 13 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, dün uluslararası Defence Weekly dergisine yaptığı açıklamada Türk-Amerikan ilişkisini "benzersiz" diye tanımlamıştı. Gönül, "Hiçbir ilişki ABD ile ittifakımıza alternatif olamaz" demişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48