banner39

ABD Bombardımanı Sürüyor: 22 Iraklı Sivil Öldü, 34 Kişi de Yaralandı

ABD savaş uçaklarının bu sabah erken saatlerde Irak'ın Kaim kenti yakınlarındaki bir köyü bombalaması sonucu 22 Iraklı sivil öldü, onlarca Iraklı da yaralandı. Amerikan savaş uçaklarının kente yönelik saldırılarının devam ettiği belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Bombardımanı Sürüyor: 22 Iraklı Sivil Öldü, 34 Kişi de Yaralandı

Amerikan savaş uçakları bu sabah Irak'ın Kaim kenti yakınlarındaki Rumani köyünü bombaladı. El-Cezire ve Al-Arabiya televizyonlarının haberlerine göre bombardımanda, 22 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı. Görgü şahitleri bombardımanda enkaz haline dönüşen köydeki evlerin altında hâlâ cesetlerin bulunduğunu belirtiyorlar. Kaim kentindeki hastane yetkilileri, ölenlerin ve yaralananların çoğunu kadın ve çocuk olduğunu vurguladı. Arap uyduları, ABD savaş uçaklarını Kaim kentine yönelik saldırıların devam ettiğini ve kente doğru yüzün üzerinde Amerikan tankının da gitmekte olduğunu kaydetti. Iraklılar, Kaim şehrinin yeni bir Felluce ulabileceği uyarısında bulunuyorlar. ABD ordusu, dün Suriye sınır sınırı yakınındaki Kaim kentinde bulunan askeri üssüne yönelik üç bombalı saldırının ardından bölgede saldırı başlattı.

Ebu Gureyb cezaevinden 150 mahkum kurtarıldı

Iraklı direnişçiler dün yayımladıkları bir bildiride, Bağdat'taki Ebu Gureyb Cezaevinde 150 kadar mahkumu kurtardıklarını açıkladılar. Direnişçiler geçen ay sonunda Amerikan işkenceleri ile ünlenmiş bu cezaevine büyük bir baskın düzenlemişti. Amerikalı yetkililer, direnişçilerin cezaevine saldırısında 44 kadar ABD askerinin yaralandığını bildirmişlerdi. Bu arada, Irak'ın Samarra kentinde kalabalık bir pazar yerinde devriye gezen Amerikan konvoyu yakınında bir kamyonetin havaya uçması sonucu meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Yaralıların sayısını 20 olarak veren hastane yetkilileri, yaralıların hastaneye ulaştırılmasına devam edildiğini kaydettiler. ABD ordusu yetkilileri ise henüz patlamayla ilgili bilgileri olmadığını belirtti. 

Samarra'da ABD protestosu

Irak'ın Samarra şehrinde yüzlerce Iraklı, ülkelerindeki ABD askeri varlığını protesto etti. Bağdat'ın 125 kilometre kuzeyinde bulunan ve Sunniler'in çoğunlukta olduğu şehirdeki gösteri, öğrencilerin, imamların, kabile şeyhlerinin ve şehir halkının katılımıyla Malviye Camii yakınlarında gerçekleşti. Göstericiler, "Sammarra ülkenin gururu", "Şiddete hayır", "Amerikalılar; terk et", "Yabancılar kutsal şehrimizi terketsin!" şeklinde sloganlar attı. Önceki gün de Irak'ın bir başka şehri Bakuba'da ABD karşıtı gösteri düzenlenmiş ve Amerikan bayrağı yakılmıştı.

Rumsfeld'den Bağdat'a Sürpriz Ziyaret
 
ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Rumsfeld, sabah saatlerinde başkent Bağdat'a ulaştı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı, yeni hükümetin siyasi ahlak ilkelerinden ödün vermemesi gerektiğini, aksi halde güven ortamının zarar göreceği uyarısında bulundu. Rumsfeld, Amerika Birleşik Devletlerinin Irak'ta ağustos ayında yeni bir anayasa oluşturulmasını ve aralık ayında ulusal seçimlerin yapılmasını desteklediğini belirtti. ABD'li bakan, "ABD birliklerinin Irak'taki varlığı sonsuza kadar sürmeyecek" diye konuştu. Donald Rumsfeld'in, Başbakan İbrahim Caferi ve Devlet Başkanı Celal Talabani ile de görüşmesi bekleniyor.

BM’den insan hakları uyarısı  
  
Birleşmiş Milletler, Irak’ta hala bazı insan hakları ihlallerinin yapıldığına dikkat çekerek, yeni Irak yönetiminden gerekli önlemleri almasını istedi. Güvenlik Konseyi yeni yönetime anayasa hazırlama çalışmalarına gecikmeksizin başlamaları çağrısında da bulundu. Irak’ta anayasayı hazırlayacak hükümeti kurma çalışmaları sürerken, BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan oturumda ülkenin ulaştığı son durum değerlendirildi. BM Irak temsilcisi Eşref Gazi, Güvenlik Konseyi’ne Irak’taki son durumla ilgili bir brifing verdi. Gazi, ülkede hala insan hakları ihlallerinin sozkonusu olduğuna dikkat çekti ve bu konuda daha fazla önlem alınması gerektiğini belirtti. Özellikle gözaltına alınan kişilere uluslararası anlaşmalarla tanınan hakların gözardı edildiğini belirten Gazi, Felluce gibi kentlerde de halkın hala yeterince güvenliğe sahip olmadığını belirtti. Brifingin ardından Güvenlik Konseyi de, Irak’taki yeni yönetimin anayasayı hazırlama sürecine gecikmeksizin başlamasını istedi. Güvenlik Konseyi, seçimleri boykot etmesine rağmen Sünnilerin siyasi sürece dahil edilmesinin önemine de dikkat çekti. 
  


 
 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?