banner39

ABD borsaları 6 yılın en düşük seviyesinde

ABD borsaları son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi, Doğu AVrupa ülkeleri endişeli.

Arşiv 20.02.2009, 10:22 20.02.2009, 10:22
ABD borsaları 6 yılın en düşük seviyesinde


Dünya borsaları kâbustan bir türlü uyanamıyor. Hafta boyunca Doğu Avrupa ülkelerine yönelik endişeler nedeniyle sert düşüşler yaşanan borsalar şimdi de ABD verileriyle sarsılıyor.

ABD'de ekonomik aktiviteyi ölçen öncü göstergelerin 18 yılın en düşük seviyesine gerilemesi küçülme endişelerini artırdı. Şirketlerden de iç açıcı haberler gelmiyor.

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi Hewlett Packard'ın kâr tahminlerini aşağıya çekince şirketin hisseleri yüzde 9 düştü.

BANKALARIN DERDİ DE BİTMİYOR

Banka hisseleri bu kez de kredi kartı iflaslarına yönelik riskler yüzünden çakıldı. Boa ve Citi Group hisseleri yüzde 14 düştü. Tüm bu olumsuz gelişmeler ABD borsalarını son 6 yılın en düşük seviyesine çekti. Dow Jones 7 bin 466 puana geriledi. Endeks en son kasım ayında 7 bin 200 seviyesini gün içinde görmüştü.

ZOELLİC' DEN DESTEK ÇAĞRISI

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, AB ülkelerini, Doğu ve Orta Avrupa ülkelerine koordineli şekilde yardıma çağırdı.

Dünya Bankası'nın bölgeyi krize karşı korumak için IMF ve uluslarası kuruluşlarla ortak olarak 25 milyar dolarlık finans ticareti imkânı sağlamayı umut ettiğini belirten Zoellick, Dünya Bankası'nın bu konuda, yaratılacak kaynağın en riskli bölümünü almayı kabul ettiğini söyledi. Zoellick, "AB hükümetleri, bize bu konuda destek olmak zorundalar" dedi.

MERKEL: EURO ÖLGESİ GÜÇLÜ

Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisi Almanya'nın sorunlu Doğu Avrupa ülkelerine yardım edeceği iddiası Başbakan Angela Merkel tarafından yalanlandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Euro Bölgesi'nin güçlü olduğuna inanıyorum. Almanya IMF'nin finansal desteği olursa yardım etmekten kaçırmaz" dedi. Barroso da , henüz herhangi bir ülkenin AB'den yardım talep etmediğini açıkladı.

Kaynak: Sabah


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?