ABD BP'nin hatalarını araştırıyor

ABD Yönetimi, petrol platformunun havaya uçmasında BP'nin bir hatası olup olmadığını araştırıyor.

ABD BP'nin hatalarını araştırıyor


Meksika Körfezi'nin tabanından denize karışmaya devam eden petrol sızıntısına İngiliz BP petrol şirketinin mühendisleri bir çözüm bulmaya çalışırken, Amerikan adaleti de petrol platformunun havaya uçmasında BP'nin bir hatası olup olmadığını araştırıyor. BP ise, sızıntının şirkete maliyetinin 350 milyon doları (270 milyon euro) bulduğunu açıkladı.

Amerikan Adalet Bakanı Eric Holder, ABC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 20 Nisanda patlayarak Meksika Körfezi'nde büyük bir çevre kirliliğine yol açan petrol platformunda BP'nin olası bir hatası olup olmadığının anlaşılması için inceleme başlattıklarını belirtti.

Bakan Holder, İngiliz petrol grubuna yönelik dava açılıp açılmayacağı sorusuna, "Olup bitenlerle ilgili ne yapabileceğimizi görmek ve BP'nin idari ya da icra usulüne bağlı bir hatası olup olmadığının anlaşılması için bölgeye Adalet Bakanlığından temsilciler gönderdim" diye yanıt verdi.

Petrol kirliliğinden olumsuz etkilenen çoğu profesyonel balıkçı ya da turizmci çok sayıda sivil, BP'ye toplu dava açmıştı.

İngiliz petrol şirketi, çevre felaketine bağlı temizlik çalışmalarının tüm maliyetini ve denizdeki petrolden ötürü faaliyetleri sekteye uğrayan tüm profesyonellerin zararını karşılayacağı sözünü vermişti.

Meksika Körfezi'nde deniz dibindeki petrol kuyusunun yol açtığı sızıntıyı durdurma çabaları çerçevesinde BP tarafından çelik ve betondan özel olarak inşa edilen 100 tonluk dev baca işe yaramamıştı.

Deniz tabanına indirilen ve sızıntının olduğu noktaya oturtulan oda şeklindeki içi boş blokla ilgili uzun süredir devam eden çalışmalardan bir sonuç alınamamıştı.

Petrol madenciliğinde ilk kez denenen bu yöntemle, petrolün bu içi boş bloğun içine akması ve buna bağlı bir tüple de su üstünde bulunan tankerlere aktarılması planlanıyordu.

1,6 kilometre derinlikteki kuyudan günde 757.000 litre (5 bin varil) petrol deniz suyuna karışıyor.

Yeni bir subap

BP firması, "silindir şapka" adı verilen daha küçük bir supapla yeni bir denemede bulunacak.

Özel olarak inşa edilen yaklaşık 100 tonluk beton ve çelik supabın kuyu üzerine oturtulmasından sonra sistem çalışmamıştı. Buz kütlelerine benzeyen donmuş metan kristalleri, supabın iç kısmını doldurup tıkanmasına yol açmıştı. Bu odacığa dolacak petrolün bir tüp vasıtasıyla deniz yüzeyindeki tankere aktarılması planlanmış ancak bu tıkanma nedeniyle operasyondan sonuç alınamamıştı.

Bu dev supap yukarı çıkarılıp sahile çekilirken, BP, hazırlanan yeni ve daha küçük bir supabın 72 saat içinde kuyu üzerine oturtulacağını açıkladı.

BP zararını açıkladı

İngiliz petrol şirketi British Petroleum (BP), ABD'nin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısının şirkete maliyetinin 350 milyon doları (270 milyon euro) bulduğunu açıkladı.

BP'nin petrol arama lisansına sahip olduğu sahadaki "Deepwater Horizon" adlı platformda 20 Nisanda 11 kişinin ölümüne yol açan patlamadan sonra başlayan petrol sızıntısını temizlemek için büyük bir çaba sarf ettiği belirtildi.

Geçen hafta petrol sızıntısının şirkete maliyetini değerlendiren BP, felaketin şirkete maliyetinin şu ana kadar 350 milyon dolar olduğunu kaydetti. Açıklamanın ardından BP'nin Londra Borsası'ndaki hisseleri yüzde 0,34 oranında değer kaybetti.

Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 05:08
banner53
YORUM EKLE

banner39