banner39

ABD, Bulgaristan'la 'füze kalkanı'nı görüşüyor

Rusya'nın tepkisine rağmen ABD, Romanya'dan sonra Bulgaristan'la da 'füze kalkanı'nı görüşüyor.

Arşiv 12.02.2010, 23:00 13.02.2010, 08:13
ABD, Bulgaristan'la 'füze kalkanı'nı görüşüyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

ABD'nin Rusya ile ilişkilerin gerilmesine neden olan 'füze kalkanı' ile ilgili tartışmalar yeniden dünya gündeminde. ABD Eski Başkanı George W. Bush döneminde Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yerleştirilmesi planlanan füze kalkanının önce iptal edilmesi, ardından da değişiklik yapılacağı açıklaması Washington-Moskova hattında yumuşamaya neden olmuştu.

Ancak Romanya'nın ABD füze kalkanı donanımlarının kendi topraklarına yerleştirilmesine sıcak baktığı açıklamasının ardından, Bulgaristan'ın da füze kalkanı için düşünülen ülkeler arasında olduğu ile ilgili açıklamaların gelmesi yeniden soğuk rüzgârların esmesine neden oldu. Rusya, değiştirilen yeni askeri doktrinde NATO'nun genişlemesi ve füze kalkanı ile ilgili çalışmaları birincil tehdit olarak tanımladı.

ABD Bulgaristan Büyükelçisi James Warlick, Bulgaristan hükümeti ile gayri resmi olarak görüştüklerini ve Sofya'nın füze kalkanı donanımlarına ev sahipliği yapması ile ilgili müzakerelerde henüz başlangıç aşamasında olduklarını söyledi.

Amerika'nın Bulgaristan'ı Moskova ve Washington arasında bir tercih yapmaya zorlama gibi bir durumlarının olmadığını ifade eden Warlick, "Hem ABD hem de Bulgaristan Rusya'yı dost bir partner olarak görüyor." dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede henüz son kararın alınmadığını, Avrupa Komisyonu ve Bulgaristan parlamentosunun yaklaşımlarını bekleyeceklerini ifade etti.

ABD'nin İran tehdidine karşı olarak oluşturulduğunu savunduğu füze kalkanına Moskova kendi güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesi ile karşı çıkıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?